Anıtkabir'de türban düzenlemesine tepki eylemi

Anıtkabir'de türban düzenlemesine tepki eylemi.15158
  • Giriş : 02.02.2008 / 14:25:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 14:47:57

Kadın Platformu üyesi 35 dernek, 2. ayın 2. günü, saat 2'de Atatürk'ün huzurunda buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadın Platformu üyesi dernek ve diğer derneklerden oluşan toplam 58 dernek ve sivil toplum örgütü, 2. ayın 2. gunu, saat 2'de Anıtkabir'de Atatürk'ün huzurunda buluştu. Kadın derneklerinin organize ettiği türban düzenlemesine tepki eylemine kadınların yanı sıra her yaştan insan katıldı. Binlerce kişi de Anıtkabir'in avlusuna giremedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenay Sarıhan, yaptığı açıklamada, "Anayasa bir yerinden delinirse bunun bütüne yayılacağına ininıyoruz" dedi.

222 A: 2. ayın 2'sinde saat 2'de Anıtkabir'de" sloganıyla hareket eden ve öncülüğünü Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Cumhuriyet Okurları (CUMOK), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Hacıbektaş ve Yükseköğretim Kurumlarına Yardım Derneği (HAYOKDER), Avrasya Kültür ve İşbirliği Lobisi Vakfı (AKVİL) ile Yerel Yönetim, Araştırma, Yardım ve Eğitim Derneği'nin (YAYED) yaptığı toplumsal hareket, türbana karşı tepkilerini ortaya koymak için saat 12.00'den itibaren Anıtkabir'e akın etti.

SLOGANLARLA TEPKİ

Aslanlı Yol'dan birlikte yürüyen katılımcılar adına, ÇYDD Ankara Şubesi Başkanı Ülkü Günay mozoleye çelenk koyup saygı duruşunda bulundu. Daha sonra İstiklal Marşı okundu. Kalabalık alkışlarla, "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları atarak tepkilerini dile getirdi.

Ardından, hazırlanan ortak metin, Anıtkabir Ziyaretçi Defteri'ne Günay tarafından yazıldı.

Kadın dernek temsilcileri, "Biz birilerini Ata'ya şikayete gelmedik, birilerinin yüzüne aynayı tutmak için geldik" diye konuştu.

MHP'YE DE TEPKİ

Bir süre laiklikle ilgili ve hükümet karşıtı sloganlar atan kalabağın ellerinde sadece Türk bayrağının taşınması dikkat çekti. Protestocular zaman zaman türban konusunda AK Parti'ye destek veren MHP'ye de tepki gösterdi.

Kalabalık programın ardından gruplar halinde Atatürk'ün mozelesinin önünden geçerek saygı duruşunda bulundu.

Aynı eylemin aynı sloganla Türkiye'deki 17 il ve ilçede gerçekleştirildiği bildirildi.

AYRINTILAR GELECEK...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious