Anıtkabir'e 500 bin dal çiçek kullanıldı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Sinan Aygün, Anıtkabir'in süslemesinde 500 bin dal çiçek kullandıklarını belirterek, "Bu yıl ki süsleme daha güzel oldu. Anıtkabir'in görkemine yakışır bir süsleme yaptık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümünde Anıtkabir'i Atatürk'ün sevdiği çiçeklerde süslediklerini belirtti. Ankara Çiçekçiler Odası ile birlikte yaptıkları süslemede 500 bin dal çiçek kullandıklarını kaydeden Aygün, "Bu yılki süsleme daha güzel oldu. Anıtkabir'in görkemine yakışır bir süsleme yaptık" dedi. Atatürk'ün mozelisinin etrafının yaklaşık 500 saksı Atatürk Çiçeği ile donattıklarını ifade eden Aygün, mozeleye giden merdivenlerin ortasında yer alan kürsüye ise kırmızı ve beyaz karanfillerden dev bir Türk bayrağı yapıldığını belirtti.

Kürsünün altını da merdivenler boyunca beyaz kasımpatı ve kırmazı-beyaz karanfillerle bezendiğini dile getiren Aygün, "Mozolenin her iki yanında bulunan 12 adet meşalenin süslemesinde Atatürk'ün en sevdiği çiçekler olan beyaz kasımpatı, beyaz krizantem, beyaz lilyum ve beyaz gerbera kullanıldı. Mozolenin bulunduğu yapının yan taraflarında yer alan 10 meşalenin içlerine ise kırmızı-beyaz gerbera ve kazablanka çiçeklerinden yapılan dev buketler yerleştirildi. Aslanlı Yol üzerinde bulunan heykellerin arasına da büyük perforje aranjman çiçekler konuldu." dedi. Aygün süslemenin törene yetişmesi için gece yarısına kadar çalışma yapıldığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious