Anıtkabir'e çıplak çıkacaktı

Anıtkabir'e çıplak çıkacaktı.15158
  • Giriş : 02.02.2008 / 16:57:00
  • Güncelleme : 02.02.2008 / 18:03:12

Başörtüsüne karşı çıkanların buluştuğu Anıtkabir'de ilginç olay.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anıtkabir içine kadar giren, uzun sakallı ve saçlı, çıplak baldırının altına kundura ayakkabı giyen vatandaş, soyunarak Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme girmeye çalıştı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin öncülüğünde türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını protesto etmek için Anıtkabir'de eylem düzenledi. AK Parti ve MHP'yi hedef alan sloganların atıldığı eylemin sonuna doğru, giyimi ile dikkat çeken bir vatandaşın Anıtkabir'e girdiği görüldü.

Sakin bir şekilde ilerleyen vatandaş, Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme girmek üzere merdivenlere geldiğin de ise Anıtkabir'de güvenliği sağlamakla görevli askeri güvenlik elemanları tarafından durduruldu. Vatandaş, bir anda soyunarak, yukarı çıkmak isteyince, onlarca güvenlik görevlisi tarafından zor kullanılarak engellendi.

İsmi öğrenilmeyen vatandaş, "Ben Atatürk'ü ziyaret etmek istiyorum. Beni engellerseniz, soyunmak ile emredildim. Atatürk'ü ziyaret edeceğim. Beni durdurursanız çırılçıplak giderim. Silahım yok" şeklinde bağırarak, güvenlik görevlilerine karşı geldi. On kadar güvenlik görevlisi vatandaşı zorla bölgeden uzaklaştırmak isteyince, başörtüsüne tepki için Anıtkabir'de düzenlenen mitinge katılan vatandaşlar, görevlilere 'vurmayın' diyerek tepki gösterdi.

Tepkiler üzerine yere oturtulan eylemci, çevrede güvenliğin alınması üzerine mozolenin bulunduğu alana doğru götürüldü. Eylemci, gözaltına alınarak bölgeden uzaklaştırıldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious