Anıtkabir'in merdivenlerini çıkamadı

Anıtkabir'in merdivenlerini çıkamadı.14765
  • Giriş : 07.03.2008 / 20:31:00

İki günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Esenboğa Havalimanı'na gelişinin ardından Anıtkabir'e geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak heyetinin Anıtkabir ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Talabani'nin merdivenleri çıkamaması üzerine mozoleye çelengi Irak Milli Savunma Bakanı Şirvan El-Vaili koydu.

Ankara Esenboğa Havalimanı'na gelişinde geniş güvenlik önlemleri alınan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, buradan Anıtkabir'e hareket etti. Cumhurbaşkanı Talabani ve Irak heyeti güvenlik nedeniyle Ankara Çevre Yolu - Gölbaşı üzerinden Anıtkabir'e getirildi. Güzergâh üzerinde polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve güzergâhı tamamen trafiğe kapattığı görüldü.

Çalışma ziyareti olduğu için Anıtkabir ziyareti öngörülmeyen geziye Anıtkabir ziyareti, Talabani'nin isteği üzerine programa koyuldu. Anıtkabir merdivenleri öncesi aracından inen Talabani burada Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Kemal Önal ve protokol görevlileri ile uzun süre konuştu. Talabani'nin sağlık sorunu nedeniyle mozoleye çıkamadığı öğrenildi. Irak Devlet Başkanı Talabani'nin yerine Irak Milli Güvenlik Bakanı El Vaili, Anıtkabir'in mozolesine çıkarak çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu

Misak-ı Milli Kulesine çıkan Talabani, Anıtkabir özel defterini imzaladı. Talabani, deftere, "Benim başkanlığımdaki Irak heyeti için Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türkiye'deki yeni hayatın kurucusu büyük lider Mustafa Kemal Paşa'yı ziyaret etmek bir onurdur. Irak'ta biz, O'nun Kurtuluş Savaşı'nda yabancı müdahalesi konusunda gösterdiği liderliğinden ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olsa da yeni Irak'ı tanımasından dolayı büyük saygı duyuyoruz" diye yazdığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious