Anitkabir'in mozale taslari Osmaniye'den gitmis

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

OSMANIYE - Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yattigi Anitkabir'in mermerlerinin Osmaniye'den gittigi bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Osmaniyeli Kutalmis Gürel, Mustafa Kemal Atatürk'ün yattigi kabrin kendi memleketlerinden götürülen mermerlerden yapildigindan haberi olmadigini söylüyor.

Arastirmaci yazar Ismet Ipek, Anitkabir'deki mozole taslarinin o dönemde Osmaniye'den gönderildigini söyledi. Ipek Osmaniye'den Ankara'ya götürülen mozale taslarinin hikâyesini söyle anlatti: "Bilindigi gibi 10 Kasim 1938'de Istanbul/Dolmabahçe sarayinda vefat eden Atatürk, geçici olarak Ankara/Etnografya Müzesi'ne getirilmis, sehrin hâkim bir tepesi olan eski Rasathane Tepesi'ne yaptirilan Anitkabir'e 10 Kasim 1953 günü defnedilmistir. Anitkabir uluslararasi bir projedir. Antik çagin görkemli tapinaklarini animsatan, Anittepe'yi taçlandiran çok üniteli bir yapidir. Mimari uygulayicilari; Prof.Dr. Emin Onat ile Doç.Orhan Arda'dir. Anitkabir'de, Seref Holü ortasinda, lahit biçimindeki mozole tek blok mermerdir. Damarli ve kirmizi renklidir. Dikdörtgen kesitlidir. Uzunlugu 4.20cm, genisligi 1.60cm'dir. Agirligi 42 tondur. Bu mermer, Osmaniye/ Raziyeler-Çagsak Köyü, Kinaliçinar yamacindaki Kayserili Haci Aga'nin islettigi mermer ocagina ait kayalardan sökülmüstür. Kinali rengini yaslandigi yamaca veren bu al tasin Ankara'ya tasinmasi basli basina sorun olmustur. Tonlarca agirliktaki bu yekpare mermer camiz arabalarinin çektigi kizaklarla Mamure Istasyonu'na getirilmis, oradan trenle Ankara'ya nakledilmistir."

Anitkabir'in yapildigi mermerler, Osmaniye Belediyesi içerisinde ili temsil eden diger ürünlerle birlikte sergileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious