Anız konusunda uyardı

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Durak, yaptığı açıklamada buğday-mısır ve benzeri ürünlerin hasadından sonra yerinde kalan sapların sürülerek toprağa karıştırılmasının çok daha yararlı olacağını belirterek, "Bu yöntem en kıymetli organik gübredir, humustur. Toprağı zenginleştirir, ürün artırımını sağlar" dedi.

Anız yakmanın birçok zararları olduğunun altını çizen Durak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "Anız yakılarak canlı hayvanların yok edilmesi, İslam dininde çok büyük günahtır, insanlık açısından üzücüdür. Anız yakılması sonucu insanlarımız zehirli hava soluyor. Dumandan hava kirleniyor, halkımız nefes alma güçlüğü çekiyor, özellikle astım ve kalp hastaları risk altına giriyor. Çevre kirletiliyor, toprak verimsizleşiyor. Ayrıca; bütün haşere ve bakteriler yakılmak suretiyle toprağı havalandıran, zenginleştiren yararlı hayvan ve bakteriler; kısacası canlı flora yok edilmektedir.

Anız yakılması kanunlarımıza göre de suçtur. Bu nedenle anız yakanların jandarmanın 156 numaralı telefonuna ihbar edilmesini, anız yakma uygulamasına son verilmesini istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious