Anız yakan geleceğini yakar!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

TEMA Kayseri İl Temsilcisi Dr. İsmail Gökşen, anızın yakılmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anızın, hasat sonrası tarlada bırakılan ve daha sonra sürülüp toprakla karışımının sağlandığını ifade eden Gökşen, "Anız, toprağı tavında tutmakta, yağan yağmur suyunun hem toprağın alt katmanlarına gidişini kolaylaştırmakta hem de yüzey akışını engelleyerek erozyonu önlemektedir. Yapılan araştırmalar en fazla su ve rüzgâr erozyonunun anız yakılan tarlalarda en az erozyonun ise hasattan sonra anız yakılmadan sürüm yapılan tarlalarda olduğu gözlenmiştir. Ülke topraklarının önemli bir bölümünün eğiminin yüzde 10 üzerinde olduğu düşünülürse tarım topraklarımızın ne kadar erozyonla açık olduğu görülmektedir. Sürüm işlemi ile anız ve sap artıklarını toprağa karıştırılması sonucu meydana gelen çürüme ile toprak organik bakımdan zenginleşmektedir" dedi.

Gökşen, anız yangını sırasında yapılan üst toprak ısı ölçümünde, ısının toprak yüzeyinde ortalama 260 derece olduğu saptandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bu sıcaklığın etkileri sonucunda toprağın kil katmanı pişerek sertleşmekte ve toprağın fiziksel yapısındaki organik maddenin azalması ile birlikte su tutma kapasitesi ve havalandırma özellikleri olumsuz etkilenmektedir. Mikroorganizmalar ve biyolojik aktivite zarar görmektedir. Yakılan anız ile birlikte toprak, su ve rüzgâr erozyonuna karşı korumasız hale gelmekte oluşan yoğun duman, hava kirliliğini artırmakta havadaki karbondioksit oranını yükseltmekte karayollarında zaman zaman görüş mesafesini azaltarak Trafik Kazası riskini artırmaktadır. Ormanlara yakın alanlarda yakılan anız ateşi ise rüzgâr ile ormanlık alana sıçrayarak orman yangınlarını başlatabilmekte, hasatı yapılmamış komşu tarlalarda ise ürünlerin yanmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hasat sırasında yere düşen bazı ürün taneleri de yanarak bu ekosistemde yer alan hayvanların bu besinden yararlanamamalarına neden olmaktadır. Telefon direklerinin de hasar görmesi kamu zararına yol açmakta ve görsel açıdan kötü görüntü sergilemektedir."

Anız yangınının yok ettiği mikroorganizmaların doğal sonucu çoraklaşıp su ve rüzgar erozyonu ile yitiren toprak acı bir sosyoekonomik, kültürel gerçeği de ortaya koyduğunu vurgulayan Gökşen, bu durumun açlık, yoksulluk, kuraklık, kıtlık ve göçü hızlandırdığını söyledi. Gökşen, tarımsal üretimde verimliliği sağlamak, sürdürülebilir doğal çevre ekosistemini korumak için çiftçilerin anız yakma alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiği uyarısını yaparak, "Çiftçilerin 'Kombine Anız Parçalama' sürüm ve ekim aletleriyle ya da "Bio Degragand" (Biyolojik Parçalayıcı) yöntemlerin uygulanmasının sağlanmasından sonra anız yakılması önlenecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious