Anız yakanlar hapisle cezalandırılacak

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Aydın İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda ormanlık alanlara 4 kilometre mesafeden daha yakında anız yakanlar, en az bir yıl hapisle cezalandırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Öztürk, anızların, yol kenarındaki otların, zeytin, incir gibi meyve bahçelerinin budanmasından sonra kalan dalların yakılmasının çevre kirliliğine, orman yangınlarına, trafik kazalarına ve diğer arazilerde mahsul yangınlarına sebep olduğunu vurguladı. Vatandaşları anız yakmamaları ve kararlara uymaları konusunda ikaz eden Öztürk, Aydın'da anız yangınlarına sebep olanlara ilave cezalar uygulanacağını belirtti.

Sadettin Öztürk, "Anız yakanlara, 2872 Sayılı Çevre Kanunu gereğince 715 YTL para cezası verilecek. Ayrıca Aydın İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu'nda alınan karar doğrultusunda ilave cezalar öngörüldü. Ormanlara 4 kilometre mesafede ve Orman Kanunu'na göre köy hudutları içinde anız ve zeytin, incir gibi meyve bahçelerinin budamadan sonra kalan dalları ve çalılar gibi bitki örtüsünü yakanlar da bu kapsama dahil edilmiştir. Bu tür suçları işleyenlerin, bir yıldan aşağı olmamak üzere hapis ve bin 450'den 8 bin 700 YTL'ye kadar ağır para cezasıyla cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır." şeklinde konuştu. Öztürk, konuyla ilgili çalışmaların Tarım İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Orman İşletme müdürlükleriyle birlikte yürütüldüğünü açıkladı. İl genelindeki belediye başkanlıkları ve köy muhtarlıklarına gerekli duyuruların yapıldığına ve yazışmaların tamamlandığına dikkat çeken Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, hasat dönemi öncesi düzenlenen çiftçi eğitim programı kapsamında 16 köyde toplam 200 çiftçinin orman yangınları ve sebepleriyle ilgili eğitime tâbi tutulduğunu sözlerine ekledi. Öztürk, vatandaşların bahçelerindeki çöpleri de yakarak değil, farklı şekillerde bertaraf etmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious