Anjiyo gerçekten masum mu?

Anjiyo gerçekten masum mu?.9779
  • Giriş : 27.11.2008 / 21:33:00

Kalp rahatsızlıkları için en çok başvurulan teşhis biçimi anjiyo gerçekten masum mu? Çok küçük bir ihtimal olsa da tehlikeli!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'de nefes darlığı şikayetiyle gittiği hastanede anjiyo uygulanan ve bu uygulama sonrasında ayağının kangren olduğunu iddia eden temizlik işçisi Şükrü Ayaz, yanlış tedavi sonucu ayağının kesildiğini öne sürerek, doktor ve hastane hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde işçi olarak çalışan Şükrü Ayaz, ağustos ayında nefes darlığı şikayetiyle Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisine başvurdu. Yapılan incelemenin ardından anjiyo yapılmasına karar verilen Ayaz, bir özel hastaneye sevk edildi.

Başarılı geçen anjiyonun ardından ayağında problem yaşadığını belirten Ayaz, şöyle dedi:

''Anjiyodan 15-20 dakika sonra sağ ayağımda soğukluk oldu. Doktorlar müdahale etti. Sabaha kadar beni hastanede tuttular. Sabah Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettiler. Buraya geldiğimde, sağ ayağım dizime kadar şişmişti. Bacağıma üç yerden kesi yaptılar. Burada da üç gün kaldım.''

Bu hastanede tedavi olamayacağı düşüncesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevkini istediğini ifade eden Ayaz, burada yapılan anjiyoda ayakta canlı doku bulunmadığının tespiti üzerine tedavi gördüğünü, sonrasında kangren olduğu belirlenen sağ ayağının bilekten kesildiğini bildirdi.
Aliağa Belediyesinde asgari ücretle çalıştığını kaydeden 3 çocuk babası Ayaz, şöyle konuştu:

''Ağustos ayından ekim ayı ortasına kadar süren 50 günlük hastane maceramın sonunda sağ ayağımı kaybettim. Bu süreçte annem de yaşamını yitirdi. Belediye Başkanı Tansu Kaya, ziyaret etti ve benimle ilgilendi. Sigortadan 300 YTL alacağım var. Engelli raporunu henüz alamadım. Sigortalı göründüğüm için yardım da alamıyorum. Özel hastanede yapılan yanlış uygulama sonucu ayağımı kaybettim. Gerekli evrakın tamamlanmasının ardından ilgili hekim ve hastane hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım, dava açacağım.''

HASTANE YETKİLİSİNİN GÖRÜŞÜ

Şükrü Ayaz'a anjiyo uygulanan özel hastaneni Başhekim Vekili Haşim Aksu ise konuya ilişkin açıklamasında, 28 Ağustos 2008'de İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sevk edilen Ayaz'a koroner arter hastalığı ön tanısıyla koroner anjiyografi yapıldığını söyledi.

Operasyonun ardından Ayaz'ın bacak damarına pıhtı attığının tespit edildiğini belirten Aksu, şunları kaydetti:

''Koroner anjiyografi girişimleri sırasında veya erken dönemde çıkabilecek damar sistemiyle ilgili sorunların olasılığı binde 45 olarak bildirilmektedir. Teşhis edilen duruma hastanemiz kalp damar cerrahları tarafından ilk müdahale yapılmış, daha sonra hasta Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir. Sevk yapılırken, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Ege Bölgesi'nin hibrid girişim işlemine uygun altyapısı olan tek sağlık kurum olması, hastane seçiminde dikkate alınmıştır. Hasta, adı geçen hastaneden kendi isteğiyle ve tedavisi sona ermeden ayrılmıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*