Anka Kuşu, Mars'a ilk kepçeyi attı

Anka Kuşu, Mars'a ilk kepçeyi attı.18258
  • Giriş : 02.06.2008 / 08:58:00

NASA'nın Mars'a başarıyla indirdiği Phoenix (Anka Kuşu) uzay aracı, kızıl gezegenin toprağına ilk kepçeyi attı. Phoenix'in robotik kolu, toprağın altında olduğuna inanılan buz tabakasına ulaşmaya çabalayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Phoenix'in, ayakizi izlenimi veren kepçe kolunun toprağı kazmaya başlarkenki anını gösteren bir fotoğrafı Dünya'ya yolladığı bildirildi. NASA'nın California'nın Pasadena kentindeki Jet Tahriki Laboratuarı'nda çalışan Phoenix görevi yetkilisi David Spencer, "Bu ilk temas, robotik koldan doğru bir şekilde yararlanmamıza izin verecek. Topraktan örnek alıp, transfer edilmesi aşamasında iyi bir durumdayız" dedi.

Phoenix'in robotik kol kamerası, kepçenin çalışmasıyla birlikte toprağın altından ne çıktığına dair fotoğraflar çekti. Almanya'daki Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü'nden Uwe Keller, fotoğrafları incelediklerini ve gördüklerinin buz olabileceği yönünde fikir birliğine vardıklarını söyledi.

Mars'a bir hafta önce ulaşan Phoenix, 10 ay süren yolculuğu boyunca 676 milyon kilometre katetmişti. Phoenix, Mars'ta su kalıntıları ve yaşamın izlerini arıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious