Ankara, taziye hazırlıyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ankara, Ermenistan'ın önceki gün hayatını kaybeden Başbakanı Andranik Margaryan'ın ölümü nedeniyle Erivan yönetimine taziye mesajı göndermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara, diplomatik ilişkileri bulunmayan Erivan yönetimine başsağlığı mesajını Gürcistan'ın başkenti Tiflis üzerinden iletecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Ermenistan Başbakanı Margaryan'ın ölümü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a bir taziye mesaj gönderilecek. Margaryan'ın 28 Mart Çarşamba günü yapılacak cenaze töreni için Ankara'ya bir davet ulaşmış değil. Ankara, resmi bir davetin gelmesi halinde tutumunu belirleyecek.

Andranik Margaryan'ın ölümü ardından Ermenistan hükümeti, Cumhurbaşkanı Koçaryan başkanlığında olağanüstü bir toplantı yaptı. Ermenistan Anayasası'na göre yeni başbakanın ismi 10 gün içerisinde belirlenecek ve yeni hükümet de bunu izleyecek 20 gün içinde oluşturulacak.

Margaryan'ın cenaze töreni için bir komisyon oluşturuldu. Margaryan için Erivan'daki ilk tören 27 Mart Salı günü yapılacak. sivil tören ardından Margaryan'ın naaşı, 28 Mart Çarşamba günü öğle saatlerinde Ulusal Akademik Opera ve Bale binasına getirilecek. Margaryan, Komitas Pantheon'da toprağa verilecek.

Margaryan'ın ölümünün Ermenistan iç siyaseti ve Ankara-Erivan ilişkilerinde fazla bir etkisi olması beklenmiyor. Konunun uzmanlarından Doç. Dr. Kamer Kasım, Ermenistan'da "başkanlık sistemi"nin bulunduğunu hatırlatarak, başbakanın Erivan siyasetinde fazla bir etkisi bulunmadığını anlattı. Cumhuriyetçi Parti Genel Başkanı da olan Margaryan'ın ölümünün 12 Mayıs tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine yönelik fazla bir etkisi olmayacağını da belirten Kasım, yeni başbakan adayları arasında Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Savunma Bakanı Serj Sarkisyan gibi isimlerin de bulunduğunu aktardı.

Önceki gün geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybeden Margaryan, Anadolu kökenli Ermenilerden. Margaryan, daha önce yaptığı bir açıklamada, "Benim ailem Muş'lu. Dedem Muş'un tanınmış simalarından Sekrak Margaryan'dır. Zaten Bakanlar Kurulumuzun hemen hemen tamamı Anadolu kökenli. Yarısı da Muşlu..." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious