Ankara Aralık ayını karanlıkta geçirdi

  • Giriş : 16.12.2007 / 09:14:00

Elektrik Mühendisleri Odası'na göre İstanbul'u da elektrik krizi bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elektrik üretim-tüketim dengesinde alarm zillerinin çalmaya başlaması, dolaylı “kesinti yapıldığı” iddialarını gündeme getirdi. Enerji Bakanlığı’nın, “bakım-onarım” çalışması adı altında, tasarruf amaçlı olarak düzenli elektrik kesintisi yaptığı ifade ediliyor. “Arıza dolandır” olarak tabir edilen kesintilerle, her gün şehrin bir bölgesinde elektriğinin kesildiği öne sürülürken, konuyu dile getiren TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Ulusaler, “Hükümet elektrik kesintisi yapıyorum demeyi kendine zul görüyor” dedi.

BIÇAK SIRTI DENGE

Mevcut sistem ile enerji talebinin 2009 yılından itibaren karşılayamayacağı ifade edilirken, hükümetin yaz aylarından bu yana arz-talep dengesini programsız kesintilerle tutturmaya çalıştığı öne sürüldü. Şu anda dengenin bıçak sırtında gittiğini ifade eden Ulusaler, “Hükümet programlı kesinti yapamıyor, bunun yerine arıza adı altında kesinti ile günü kurtarıyor” diye konuştu.

“Geçen yıl düzenlediğimiz seminere katılan TEİAŞ’tan bir daire başkanı açıkça ‘arıza dolandır’ yöntemini uyguladıklarını açıkladı” diyen Ulusaler, aynı daire başkanının, 2009 yılında sıkıntı yaşanacağını, hatta yazın klimaların çok çalıştığı dönemlerle kışın ısınma nedeniyle enerjinin çok kullanıldığı saatlerde sıkıntı çekebileceğini ve kriz yaşanabileceğini söylediğini aktardı. Programsız kesintilerin son iki üç haftada yoğunlaştığını kaydeden Ulusaler, “Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da her gün kesinti yaşandı. Bursa’ya gittiğimde de gördüm. Örgütlerimiz bu süre içinde verileri topluyor, sanırım gelecek hafta verileri tam olarak açıklayabileceğiz” diye konuştu.

TEDAŞ’ın internet sitesinde, kesinti yapılan iller, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmit, Kırıkkale, Kırşehir, Mersin, Mudanya ve Tekirdağ olarak gösteriliyor.

BEDAŞ ÇALIŞIYOR!

Ankara’da ise hemen her gün kesinti yaşanıyor. Aralık ayı içinde Altındağ, Keçiören, Yenimahalle, Sincan, Çubuk ve Kazan ilçelerinde dağıtım şebekelerinde, önceden planlanan “yıllık periyodik işletme”, “trafolarda yapılacak bakım-onarım ve kablo bağlantısı çalışmaları” adı altında elektrik kesintileri uygulanıyor.

İstanbul’da da kesinti kapıda

ELEKTRİK Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Erol Celepsoy da İstanbul’da yazdan bu yana plansız birçok kesintinin yaşandığını söyledi. 29 bin megawattlık puant güç talebinin aşıldığı anda Marmara, Ege ve Akdeniz’de kesintiler yaşandığını söyleyen Celepsoy, “Önceden ilan edilmeyen programsız birçok kesinti yaşanıyor” dedi. İstanbul’da elektrik tüketiminin üçte birinin gerçekleştiğini söyleyen Celepsoy, “Bunun adı enerjide yönetim krizidir. Kış aylarında hava şartlarının daha da sertleşmesi ve ani değişimler yaşanması durumunda daha büyük sıkıntıların yaşanmasını bekliyorum” dedi. Celepsoy, TEDAŞ’ın şu anda ÖİB’ye bağlı olması nedeniyle altyapı yatırımlarının yapılamadığını söyledi.

ANKARA’DA HER GÜN KESİNTİ VAR


2 Aralık’ta Altındağ ve Aydınlıkevler’de 5 saat,


3 Aralık’ta Yenimahalle, Sincan ve Altındağ’da 5 saat,


5 Aralık’ta Altındağ ve Çankaya’da 5 saat,


6 Aralık’ta, Keçiören, Yenimahalle ve Çubuk’da 5 saat,


8 Aralık’ta Yenimahalle’nin diğer bölümlerinde 5 saat,


9 Aralık’ta Altındağ, Yenimahalle, Şereflikoçhisar, Kazan,


Saray’da 1.5-5 saat


10-11-12 Aralık’ta Uluğbey mahallesinde 5 saat


13 Aralık’ta Altındağ ve Keçiören’de 5 saat,


14 Aralık’ta Yenimahalle, Altındağ ve Sincan’da 5 saat

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious