Ankara-Atina arasında gerilim

Ankara-Atina arasında gerilim.9322
  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği görevlilerinden Feyzullah Baran’ın diplomatik plakalı arabasının yakılması Ankara-Atina hattında sıkıntı yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Ateşesi Feyzullah Baran’ın diplomatik plakalı arabası 10 Ekim sabahı saat 4.30 civarında park halindeyken yakıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, gelişmeyi üzüntüyle öğrendiklerini bildirirken geçen Haziran ayında da Büyükelçilik Müsteşarı Ergin Soner’in arabasının benzer bir saldırıya hedef olduğunu hatırlattı. Ankara’nın duyduğu endişe Atina’ya da iletildi.

Tan “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na verilen notada iki unsura dikkat çekildi. Saldırıların faillerinin bulunması için derinlemesine soruşturma açılması talep edildi ve güvenlik önlemlerinin artırılması istendi” dedi.

Tan, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Türkiye’nin AB sürecinde bir tren kazasının yaşanabileceğine ilişkin açıklamalarına da esprili bir dille yanıt verdi: “Bunlar uzmanlık içeren sözler. Hayretle karşılıyorum. Yunanistan’ın uzmanlığı tren kazaları değil, uçak kazalarıdır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious