Ankara Caz şölenine hazırlanıyor

Ankara Caz şölenine hazırlanıyor.14442
  • Giriş : 15.11.2008 / 10:07:00

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema seçen 12. Ankara Caz Festivali 24 Kasım’da başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yılki teması “Caz ve Bas” olarak belirlenen ve Türkiye'den caz sanatçılarına destek olmakla birlikte, ülke caz müziğinin yurtdışında tanınması için de önemli bir rol oynayan Ankara Uluslararası Caz Festivali, Kasım ayı boyunca, Renaud Garcia-Fons, Yuri Honing gibi dünya çapındaki bas ustalarının yanı sıra, Selçuk Sun, Kürşad And ve Gürol Ağırbaş gibi Türkiye'den de bir çok değerli caz sanatçısını Ankaralı caz severlerle buluşacak. Festivalde konserlerin yanı sıra, müzik eğitiminin önemini vurgulayan atölye çalışmaları ve gece performansları da yer alacak.

-PROTOKOL KONSERİ-

Festival, 12. yılında da geleneği bozmayarak, Türkiye'nin en önemli orkestralarından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası'yla 20 Kasım'da Hacettepe Üniversitesi M Salonu'nda protokol konserini gerçekleştirecek. Sadece davetiye ile izlenebilecek olan konserde, şef Murat Öztürk ve soloist Murat Ulus yer alacak. Festivalin açılış konserinde ise, Avrupa'nın en iyi kontrbas sanatçılarından Renaud Garcia-Fons sahne alacak. Akdeniz ruhunu virtüöz kimliğine yansıtan ve İspanyol kültürünün öğelerini anlaşılır bir şekilde modern Fransız cazına taşıyan sanatçı, 24 Kasım'da ODTÜ KKM Salonu'nda son albümü "Arcoluz”u seslendirecek. Eski Sovyetler Birliği'nin en ünlü caz perküsyoncularından olan Maris'ın önderliğindeki grup, “Maris Briezkalns Quintet” ve Antik Pers İmparatorluğu'nun musiki kültürü ve edebi eserlerinden etkilenerek, bu tema üzerine kurulu müziğini kuran “Cyminology” de ertesi gün aynı sahnede olacak.

-“YURİ HONING TRIO İLK KEZ ANKARA'DA”

Ankara Caz Derneği'nin burslu öğrencisi olarak müzik eğitimini Amsterdam Konservatuarı'nda sürdüren Oğan Şadan'ın öncülüğünde kurulmuş olan “Oğan Şadan Band” ve Türk cazının kontrbas ustası Selçuk Sun ile Caz Beşlisi ise 26 Kasım'da ODTÜ KKM Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.
Ankara'nın önemli cazcılarından oluşan OSO Quartet, festivalin Sheraton'da düzenlenen “Festival@Copper Club” sahnesinde 27 Kasım'da performanslarını gerçekleştirecek.
“12. Uluslararası Ankara Caz Festivali”, aynı gün ODTÜ KKM'de ise, Hollanda'nın en ünlü caz gruplarından biri olan Yuri Honing Trio'yu konuk edecek. Saksofonist ve besteci olan Yuri Honing'e birçok ritim ve farklı kültürün tınılarını davuluna yansıtan Joost Lijbaart ve özgün besteci - kontrbasçı Tony Overwater eşlik edecek.
Dünyaca tanınan caz sanatçısı Fahir Atakoğlu da “İstanbul İn Blue” albümü ile Yuri Honing'in ardından Başkentlilerle buluşacak. Başarısını pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş, kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek değişik müzik kültürlerini harmanladığı müziği ile dikkatleri üzerine toplayan Fahir Atakoğlu, Kübalı davulcu Horacio Hernandez ve 6 telli bas gitarın mucidi Matthew Garrison ile caz severlerin unutamayacağı bir konsere imza atacak.

-AKDENİZ KÜLTÜRÜ CAZLA BULUŞUYOR-

Türkiye'nin en önemli kontrabas sanatçılarından biri olan Kürşat And, “Kürşat And & Tamer Temel Group” projesiyle 28 Kasım'da ODTÜ KKM'de sahne alacak. İspanya'nın en önemli fusion caz müzisyenleri Javier Colina, Marc Miralta, Perico Sambeat ve Albert Sanz'ın bir araya gelerek oluşturdukları, “Perico Sambeat” de Kürşat And'ın ardından izleyenlerin karşısına çıkacak. Başta caz olmak üzere, flemenko ve Küba müziği gibi farklı tarzlardaki projelere de imza atan dörtlü, Coltrane, Monk, Porter ve hatta Beatles yorumlarını repertuarlarına dahil ederek, seyirciyi şaşırtmakla kalmıyor, kurdukları mükemmel iletişim sayesinde Akdeniz kültürünün sıcaklığını konser salonuna taşıyor.

-GÜROL AĞIRBAŞ İF'TE-

Kariyerine klasik müzik ile başlayan ve bugüne dek Caz standartlarından deneysel caza kadar farklı biçimlerde 4 albüm yaratan İtalyan piyanist Riccardo Arrighini ise 29 Kasım'da ODTÜ KKM'de caz severlerle buluşacak. Aynı akşam İF Performance Hall da, yıllardır Türkiye'de birçok albümde ve caz projesinde yer almış olan Gürol Ağırbaş'ı konuk edecek. Ağırbaş, “Bas & Caz” temalı “12. Uluslararası Ankara Caz Festivali”nde “Sextet” grubuyla sahne alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*