Ankara doğalgazı özelleştiriyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, BOTAŞ'a olan borcu doğalgazı özelleştirerek ödeyeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gelecek yılın Haziran ayında doğalgazı özelleştirmeyi planlayan Büyükşehir Belediyesi, BOTAŞ ile yaşanan borç sorununu da bu şekilde çözmeyi düşünüyor. BOTAŞ'a olan borcun büyük bir kısmının özelleştirme ile ödeneceğini aktaran Melih Gökçek, kalan borcu Belediyeye ait gayrimenkulleri satarak ödemeyi amaçlıyor.

Melih Gökçek, son günlerde bazı medya organlarında çıkan, doğalgaza zam yapılması ile ilgili haberlere basın toplantısı düzenleyerek cevap verdi. Zammın, Belediye bünyesindeki EGO'nun BOTAŞ'a olan borcundan kaynaklandığı yönündeki iddiaları yanıtlayan Melih Gökçek, borcun miktarı ve zammın gerekçesi konularında yanlış bilgilerin verildiğini ifade ederek, "1989 yılından itibaren BOTAŞ'ın yaptığı yıllık zamlar, bugünkü zammın yanında devede kulak kalır" şeklinde konuştu.

Doğalgaza yapılan zammın sebebinin EGO olarak gösterilmesini doğru bulmayan Gökçek, yapılan yüzde 5,8'lik zammın içinde EGO'ya ait payın yüzde 0,2 olduğunu söyledi. BOTAŞ'ın alacaklarında EGO'ya düşen miktarın yüzde 10 olduğunu belirten Melih Gökçek, şöyle devam etti:

"EGO'nun borcu bizim hesaplarımızda 320 milyon dolardır. Bu da bugün itibari ile 467 milyon YTL'dir. Bu borcun 163 milyon YTL'lik kısmı davalıktır. Bu da düşüldüğünde borcumuz 304 milyon YTL'dir. Bu borcun da 100 milyon YTL'si önceki dönemden bize mirastır. Dolayısıyla bütün gürültü 204 milyon YTL için koparılmaktadır."

Ankara'da şu anda 1 milyona yakın doğalgaz abonesi bulunurken, yılda tüketilen doğalgaz miktarı da 1 milyar 270 milyon metreküp.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious