Ankara İl Milli Eğitim Müdürü çileden çıktı

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü çileden çıktı.9202
  • Giriş : 20.06.2009 / 20:44:00

Ankara İl Milli Eğitim Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, tayinini Çankaya'ya yaptırmak isteyenlerin başvurdukları yolları anlatırken Caretta Caretta örneğini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Ankara'nın çeşitli yerlerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin Çankaya'ya tayin olmak için kendisiyle görüştüğünü belirterek, ''Caretta caretta gibi akıntıya karşı gitmeye çalışıyorlar. Sistem gereği olmayacağını bile bile devreye birilerini koyarak tayin istiyorlar'' dedi.

Kamil Aydoğan, Milli Eğitim Müdürlüğünce Çubuk ve Akyurt'taki okulların müdür yardımcılarına yönelik, okullarda çalışan personel, veli ve öğrencilerle yol arkadaşlığını pekiştirmek amacıyla düzenlenen seminere katılanlar okul müdür yardımcılarına sertifikalarını verdi.

Aydoğan, Akyurt Çok Programlı Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyada her alanda olduğu gibi eğitimde de bir yarış olduğunu söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün görüşleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için çalıştıklarını belirten Aydoğan, bunu yaparken ön koşullarının ise, ''Sevmek'' olduğunu kaydetti.

''Yunus Emre gibi, Mevlana gibi, Hacı Bektaş-ı Veli gibi olmalıyız'' diyen Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Koşulsuz sevmeliyiz ve herkesi kucaklamalıyız. Ben öğrencinin yaramaz olmayanını severim, öğretmenin yumuşak başlısını severim, velinin istediğimizi yapanını severim gibi koşullu değil, herkesi koşulsuz sevmeliyiz. Önce seveceksin, sonra anlayacaksın ve en önemlisi hoş göreceksin. Yönetici hikmet sahibi olacak. Yönetici yol arkadaşını sevecek. O zaman hepimiz yol arkadaşı oluruz. Bence başarısız öğrenci de yoktur. Bir öğrencinin herhangi bir dersi zayıfsa, mutlaka öğretmeninde sorun vardır. Öğretmeni kendisini sevdirmemiştir.''

-''HERKES ÇANKAYA'YI İSTİYOR''-

Öğretmen ve yöneticilerin tayinleriyle ilgili istekleri yüzünden asli görevlerini yapamadıklarından da yakınan Kamil Aydoğan, ''Herkes Çankaya'ya gelmek istiyor'' diye konuştu.

Aydoğan, Çankaya'ya tayinlerini isteyen öğretmen ve yöneticilerle ilgili, ''Caretta caretta gibi akıntıya karşı gitmeye çalışıyorlar. Sistem gereği olmayacağını bile bile devreye birilerini koyarak tayin istiyorlar'' dedi.

Aydoğan, her gün tayin için 100-150 kişinin kendisine geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Her gün 100-150 kişi geliyor, bir o kadar kişi de arıyor. Düşünün bu kadar kişiyle konuşacaksın, olmayacağını söyleyeceksin, bir de geldikleri zaman kutsal içeceğimiz çayımızı içireceğiz. Biz asli görevimizi ne zaman yapacağız?''

Kamil Aydoğan, 5-10 yıl önce bu tip işler için gelenlerin daha çok olduğuna da dikkati çekti. Eğitimde müdürlerin temsil konumunda olduğunu, asıl aktörlerin ise müdür yardımcıları olduğunu vurgulayan Aydoğan, ''Biz ve okul müdürlerimiz temsil konumundayız. Tüm işleri müdür yardımcıları yapıyor. Yani temel aktörler müdür yardımcılarımız. Bu nedenle yol arkadaşlığı eğitimine müdür yardımcılarımızdan başladık'' diye konuştu.

Müdür yardımcılarının görüş ve önerilerinin kendileri için çok değerli olduğuna dikkati çeken Aydoğan, müdür yardımcılarının personel, veli ve öğrencilerle iyi ilişkiler kurarak iyi bir yönetici ve lider olmalarının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*