Ankara ile Bağdat arasında yoğun telefon trafiği

Ankara ile Bağdat arasında yoğun telefon trafiği .17407
  • Giriş : 22.02.2008 / 12:30:00

Kara harekatının başladığı sıralarda da iki ülkenin yöneticileri arasında telefon diplomasisi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk ordusunun dün akşam saatlerinde kuzey Irak'ta kara harekatına başladığı sıralarda da iki ülkenin yöneticileri arasında telefon diplomasisi yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ırak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir görüşme yaparken, Başbakan Tayyip Erdoğan da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile telefonda görüştü. Görüşmelerde özellikle operasyonların konuşulduğu belirtildi; ancak dün akşam başlayan kara harekatının gündeme gelip gelmediği henüz netlik kazanmadı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise bugün yaptığı açıklamada Irak hükümetinin operasyondan haberi olmadığını söyledi.

Yabancı ajanslarda ve Kürt kaynaklarında yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak'ın kuzeyindeki teröristlere yönelik operasyonla ilgili olarak dün Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi aradı. Irak Cumhurbaşkanlığı Bürosu'ndan dün yapılan açıklamaya göre Gül, operasyonların Türkiye'de masum insanları katleden PKK terör örgütüne yönelik olduğunu vurguladı.

Abdullah Gül'ün, "Biz Kürtleri iyi niyetli, kardeş ve dost olarak görüyoruz. Türkiye de Kürt bölgesi ile ekonomik ilişkilerin her iki tarafa hizmet edecek şekilde geliştirilmesi için çaba gösteriyor" dediği belirtildi.

Görüşme sırasında Süleymaniye'de bulunan Talabani ise PKK konusunun Türkiye için arz ettiği önemi anladıklarını, fakat bu konuda kendi pozisyonlarının da Türkiye tarafından anlaşılmasını umduklarını dile getirdi.

GÜL, TALABANİ'Yİ TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Gül, Irak'la iyi ilişkiler geliştirmeyi arzuladıklarını ifade ederek, Talabani'yi Türkiye'ye davet etti. Gül, Iraklı Kürtlerle ekonomik ilişkileri canlandırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Açıklamada, Talabani'nin de daveti kabul ettiği ve sorunların kardeşlik çerçevesinde çözüme kavuşturulması amacıyla Türkiye'yi ziyaret etmeyi istediği belirtildi. Davet için teşekkür eden Irak Cumhurbaşkanı, bu ziyaretin problemleri kardeşlik içinde çözme ve ilişkileri güçlendirme fırsatı oluşturacağını ifade etti. Talabani, Iraklı liderlerin ve özellikle de Kürtlerin komşu Türkiye'yle ilişkileri her alanda güçlendirmek ve kalıcı dostluk için çalıştıklarını söyledi. Talabani'nin görüşmede ayrıca Iraklı ve Kürt yetkililerin Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler kurma çabası içinde olduklarını" söylediği belirtildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, MALİKİ'Yİ ARADI

Türk ve Irak yönetimleri arasında bir diğer telefon görüşmesi ise Başbakan Erdoğan ve Iraklı meslektaşı Nuri El Maliki arasında oldu. Maliki, görüşmede "Türkiye'nin Irak'ın sınırlarına saygı göstermesi ve kendisini askerle karşılaşmadan uzak tutması gerektiğini" söylediği belirtildi. Nuri Maliki, Erdoğan ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, "güvenliğin ve istikrarın görüşmeler yoluyla sağlanması" isteğinde bulundu.

Irak hükümetinden telefon görüşmesi hakkında yapılan yazılı açıklamada da "Maliki'nin, Erdoğan'ın Irak'ın egemenliği ve sınırlarına saygı göstermesi isteğinde bulunduğu ve mevcut sorunun askeri yolla çözülemeyeceğini tekrarladığı" kaydedildi.

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, Maliki'nin "Türkiye'nin güvenliğini desteklediğini ve PKK'yı da de her iki ülke için tehdit ve tehlike oluşturan 'terörist bir örgüt' olarak bildiğini" söylediğini ifade etti.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hoşer Zebari, Türkiye'nin kara operasyonundan haberleri olmadığını söyledi. Zebari, Reuters ajansına açıklamasında Türkiye'nin kara operasyonu öncesinde kendilerine bilgi vermediğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious