Ankara İnanç Platformu'ndan balyozlu eylem

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Ankara İnanç Platformu üyesi bir grup, böşörtüsü yasağını protesto için eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara İnanç Platformu üyesi yaklaşık 30 kişilik bir grup başörtüsü yasağını protesto etmek için Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda eylem yaptı. Ellerinde taşıdıkları dövizlerle kamusal alanlarda başörtüsüne karşı uygulanan yasaklara tepki gösteren eylemci grup, insanlara uygulanan bu türlü yaptırımlara biran önce son verilmesini istedi.

Ankara İnanç Platformu adına bir açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ankara Şube Başkanı Üstün Bol, dünyanın hızla felakete sürüklendiği bir ortamda dinsel inançları ve kişisel tercihleri nedeniyle eğitim ve öğretim hakları ellerinden alınan üniversite kamtüslerine ve yemekhanelerine sokulmayan inaçlı insanların olduğunu belirtti. Bol, yapay korkular üreten ve ürettiği korkulardan korkmayı yaşam felsefesi haline getiren derin merkezlerin uzun vadede hayırla anılmayacaklarını söyledi.

Bugün dinsel tercihleri nedeni ile "bizden değil" denilerek başörtülü bireylerin en temel insan haklarının çiğnenmesine göz yumanların yarın devran dönüp sıra kendilerine geldiklerinde söyleyecek söz bulamayacaklarını savunan Bol, bugün yaşananlara sessiz kalanların yarın için kendi hak mahrumiyetlerinin yolunu açmış olacaklarını belirtti.

Basın açıklamasının ardından başörtüsü yasağının önündeki engelleri simgeleyen maketleri yere atan eylemci grup bu maketleri ayakları ile ezdi. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious