Ankara Irak'tan 'nota' yanıtı bekliyor

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Irak'a nota veren Ankara şimdi Bağdat yönetiminden yanıt bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'nin ''Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' sözlerinin ardından Irak'a nota veren Ankara şimdi Bağdat yönetiminden yanıt bekliyor.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Irak'a verilen notada, sınır güvenliğinin sağlamasının, terör örgütü PKK'nın elemanlarının yakalanıp, Türkiye'ye iade edilmesinin ve BM'nin ilgili kararları çerçevesinde sorumlulukların üstlenilmesinin istendiğini söyledi.
Bilman, haftalık basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin Irak'a güvenlik konusunda verdiği notadaki hususların gayet açık olduğunu, Türkiye'nin beklentilerinin açıkça ortaya konduğunu ve şu anda bir yanıt beklendiğini vurguladı.
Türkiye'nin Irak'a dostane yaklaşan komşu bir ülke olduğunu kaydeden Bilman, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü ile siyasi birliğini savunan bir ülke olduğunu, Irak'ı tehdit eden bir ülke olmadığını kaydetti.
Türkiye'nin bu çerçevede uluslararası alanda çalışmalar yürüttüğüne, hatta inisiyatif alan ülkelerin başında geldiğine dikkat çeken Bilman, "Bu konuda hiçbir tereddüt olmaması gerekir. Ama aynı şekilde Türkiye'nin Irak'tan güvenlik konusunda beklentilerinde de hiçbir tereddüt olmaması gerekir. Dolayısıyla Irak'a verdiğimiz notanın bu çerçevede değerlendirilmesini rica ediyoruz" diye konuştu.
Irak Kürdistan Demokrat Parti (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin yaptığı açıklamaların zamanlamasına ilişkin soru üzerine Bilman, "Beyanların ne zaman yapıldığı önem taşımıyor, bu beyanların yapılmış olması önem taşıyor. Bu beyanlarda söylenen hususlar açıktır" dedi.
Bilman, "Türkiye Irak'tan sınır güvenliğini sağlamasını, terör örgütü PKK'nın elemanlarını yakalayıp, Türkiye'ye iade etmesini ve BM'nin ilgili kararları çerçevesinde sorumlulukları üstlenmesini resmi olarak istemiştir, buna cevap beklemektedir" açıklamasında da bulundu.

"Muhatabımız Irak merkezi hükümetidir"
IKDP lideri Mesud Barzani'nin açıklamalarının ardından IKDP ile resmi ya da gayri resmi bir temas olup olmadığının sorulması üzerine Bilman, "Bizim muhatabımız Irak merkezi yönetimidir. Biz onlarla temas halindeyiz" dedi.
Sözcü Bilman, Irak'a verilen notaya beklenen yanıt konusunda belli bir zaman sınırlamasının olup olmadığının sorulması ve bazı basın yayın organlarında 2 haftalık bir süreden bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine, "2 hafta gibi bir süreden bahsediliyor, ama bende böyle bir bilgi yok. Bizim notamızda, Irak merkezi hükümetinden bu konuda kararlı ve acil adımlar atması istenmiştir. Süre acildir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious