Ankara Müzik Festivali, "gümüş yılı"nı kutluyor

Ankara Müzik Festivali,
  • Giriş : 02.04.2008 / 08:45:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 08:53:03

Başkent baharına renk katan Uluslararası Ankara Müzik Festivali, gümüş yılına hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yıl 25'inci kez sanatseverlerle buluşacak festival, 4 Nisan'da Hacettepe Senfoni Orkestrası'nın seslendireceği, Çetin Işıközlü'nün "Yeni Bir Dünya Senfonisi"nin dünya prömiyeriyle açılacak.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen festivalin tanıtım toplantısına, festival sözcüsü Pınar Alpay, flüt sanatçısı Şefika Kutluer, piyanist Gülsin Onay, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı ve Şef Işın Metin, besteci ve orkestra şefi Ertuğ Korkmaz ile gitar sanatçısı Eren Süalp katıldı.

Toplantıda konuşan festival sözcüsü Pınar Alpay, festivalin 25'inci yılını kutlamasından duydukları mutluluğu dile getirdi. Festivalin düzenlendiği günden bu yana gün geçtikçe büyüyüp geliştiğini belirten Alpay, bu yıl Türkiye dahil 18 ülkeden sanatçıların 23 etkinlikle Başkent'e konuk olacağını söyledi.

Alpay, festivalin ev sahibi olan Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nun yanı sıra Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Saklıkent, Bilkent Konser Salonu ile Başkent Üniversitesi Konser Salonu'nda da seyirciyle buluşacağını kaydetti.

Festivale tüm Başkentli sanatseverleri davet eden Alpay, "Çünkü salonda alkışlar çınlamadıktan sonra sanatın o coşkusu yaşanmaz" dedi.

Alpay, bir gazetecinin, festivalin geçtiğimiz yıllarda maddi sıkıntı çektiğini anımsatması üzerine de, festivale Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın destek verdiğini, ancak özel sektöre de önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Festivalin geçen yıllarda sıkıntı çektiğini hatırlatan Pınar Alpay, bu yıl daha düşük bir bütçeyle festivali düzenlediklerini söyledi.

"Nice 25 yıllara..."

Toplantıda konuşan flüt sanatçısı Şefika Kutluer, festival için özel bir programla seyirci karşısına çıkacağını söyledi.

Festival kapsamında 6 Nisan Pazar günü İsveçli piyanist Georg Öquisteşliğinde sahne alacağını ifade eden Kutluer, "Kutsal Ruhların Buluşması" temalı özel bir resital vereceğini belirtti.

Festivalin 25'inci yılını kutlamasından duyduğu mutluluğu dile getiren sanatçı, "Umarım bu festival, Ankara'nın stresli ortamına bir rahatlama, müzik ve romantizm getirir" dedi.

Piyanist Gülsin Onay da festivalin gelişimine yakından tanıklık eden sanatçılardan olduğunu söyledi. Festival kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası eşliğinde Çaykovski'nin 1'inci piyano konçertosunu seslendireceğini aktaran tanınmış piyano virtüözü, "Ben bu eseri pek çok kez seslendirdim. Ama bu bir ilk olacak" dedi.

Onay, bukonserde klasik eserlere getirecekleri bando düzenlemesini Başkentlilerle buluşturmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Festivalin gün geçtikçe büyüyüp geliştiğini belirten Gülsin Onay, "Benim henüz genç kızken doğuşuna tanık olduğum festival, bugün ülkenin en önemli festivalleri arasına girdi. Nice 25 yıllara..." dedi.

Festival programı

Çeyrek asrı geride bırakarak gümüş yılını kutlamaya hazırlanan 25'inci Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin bilet satışları 22 Mart Cumartesi günü başladı.

4-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan 25'inci Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nde, Türkiye dahil 18 ülkenin sanatçıları toplam 23 etkinlikte Başkentlilerle buluşacak.

Festival, 26 Nisan'da Bilkent Senfoni Orkestrası'nın "Gümüş Yıl Özel Konseri" ile sona erecek. Festival biletleri, "www.biletix.com" adresiyle internet üzerinden ve Tunalı Hilmi'de Vakıf İşletmesi Diapason ile Bilkent, Çayyolu, Kavaklıdere, Kızılay Dost Kitapevleri ve Ankamall Sanatolia Sahnesi'ndeki biletix noktalarında satılacak.

Festivalin 25'inci yıla özgü bilet fiyatları indirimsiz olarak etkinliğe göre 25 ve 50 YTL olarak değişecek. Festival programında yer alan etkinlikler ise şöyle:

-4 Nisan Cuma: Şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası tarafından Çetin Işıközlü'nün yeni eseri "Yeni Bir Dünya Senfonisi"nin dünyada ilk seslendirilişi yapılacak.

-5 Nisan Cumartesi: Kübalı vokal topluluğu Cuban Vocal Sampling, vurmalılardan bas gitara, klavyeden üflemelilere kadar bir çok enstrümanı, insan sesi ile herhangi teknik yardım olmaksızın canlandıracak.

-6 Nisan Pazar: "Sihirli flüt" Şefika Kutluer, İsveçli piyanist Georg Oquist eşliğinde "Kutsal Ruhların Buluşması" temalı özel bir resital verecek.

-7 Nisan Pazartesi: İspanya'nın yeni parlayan yıldızı genç gitarist Pedro Navarro'ya, saksafonda Ramiro Navarro León ve piyanoda David Almerich eşlik edecek.

-9 Nisan Çarşamba: Belçika'da yaşayan usta piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, festivale kuşağının en iyi klarnet sanatçıları arasında anılan Ronald Van Spaendonck ile katılacak.

-10 Nisan Perşembe: Kamil Erdem, Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu'ya özgü tınıları caz müziği ile birleştirdiği müziğini, Hollandalı ve Türk müzisyenlerden oluşan grubuyla icra edecek. Vurmalıda Alan Purves, kemanda Fatih Ahıskalı, bas gitarda Kamil Erdem ve yan flütte Mark Ablan Lotz ilk kez Ankara seyircisi ile buluşacak.

-11 Nisan Cuma: Sivil toplum hareketlerine katkısı nedeniyle Long Walk To Freedom Ödülü'ne layık görülen Blues'un büyüleyici sesi Bettie Mae Fikes ve Ankaralı müzisyenler, Ahmet Ertegün anısına festivalde sahne alacak.

-12 Nisan Cumartesi: 15'inci sanat yılını kutlayan Bilkent Senfoni Orkestrası'nı 25'inci festivaldeki ilk konserinde orkestranın genel müzik direktörü şef Emil Tabakov yönetecek. Konserin solisti ise Yunanlı piyanist Dimitris Sgouros olacak.

-13 Nisan Pazar: Kemanda Andreas Seidel ve Tilman Büning, viyolada Ivo Bauer ve viyolonselde Matthias Moosdorf'dan oluşan Leipzig Quartet grubu seyirciyle buluşacak.

-14 Nisan Pazartesi: Köklü bir geleneğin temsilcisi TSK Armoni Mızıkası, Şef Halil Aşık yönetiminde piyanist Gülsin Onay ile birlikte konser verecek. Klasik eserleri bando düzenlemeleriyle sunulacak.

-15 Nisan Salı: İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanı sıra müzik çalışmalarını İstanbul Fasıl Topluluğu ve İstanbul Tasavvuf Musikisi Topluluğu'nda da sürdürmekte olan kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve usta müzisyenlerden kurulu İstanbul Sazendeleri Ankara'da olacak.

-16 Nisan Çarşamba: Dünyanın en önemli klasik gitar sanatçılarından Manuel Baruecco, 1982 yılında kurulmuş, yaylı çalgılar dörtlüleri içinde Latin Amerika'da lider olan Grammy ve Latin Grammy ödüllü Cuarteto Latinoamericano ile konser verecek.

-17 Nisan Perşembe: Ankara'nın en genç topluluğu Akademik Başkent Orkestrası, Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde keman sanatçısı Eren Kuştan ile birlikte Ankaralılarla buluşacak.

-17 Nisan Perşembe: 1988 yılında Avusturyalı ünlü keman sanatçısı Alfred Pfleger liderliğinde kurulan 8 kişilik Strauss Octette grubu sahne alacak.

-18 Nisan Cuma: Mim, dans, müzik, kağıt ve kartondan yapılmış kostümleriyle kendi teatral dilini karıştıran dünyaca ünlü ve ödüllü bir komedyen olan Ennio Marchetto seyirciyle buluşacak. Kraliçe II. Elizabeth, Freddie Mercury, Tina Turner, Prince, George Michael, Björk, Lily Allen, Boy George ve Vincent Van Gogh gibi birçok ünlü simayı repertuvarına eklemiş olan Marchetto Ankaralılar'ı kahkahaya boğacak.

-19 Nisan Cumartesi: Bilkent Senfoni Orkestrası'nın ikinci konseri, Şef Jose Miguel Rodilla yönetiminde keman sanatçısı Tedi Papavrami ile gerçekleştirilecek.

-20 Nisan Pazar: Fonda siyah beyaz "Uyuyan Paris" filmi gösterilirken, sahnede Poulain Trio'nun piyano, viyolonsel ve flütten oluşan müziği izleyenleri geçmişte bir yolculuğa çıkaracak.

-20 Nisan Pazar: Oda müziği alanındaki yeni bestelerin ilk seslendirilişini yaparak bu alanda repertuvar oluşturmayı amaçlayan Orkestra modern, İlhan Usmanbaş özel konseri verecek.Türkiye'nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil yönetimindeki orkestraya piyanist Türev Berki eşlik edecek.

-21 Nisan Pazartesi: Klasik gitar duayeni Ahmet Kanneci, klarinet sanatçısı Ekrem Öztan ve genç gitarist Eren Süalp'ten oluşan Kanneci Trio seyirciyle buluşacak.

-24 Nisan Perşembe: 1919'dan günümüze kadar süren bir geleneğin temsilcileri Zagreb Quartet sahne alacak.

-25 Nisan Cuma-26 Nisan Cumartesi: Cansız objelere, çeşitli özel efektler, yaratıcı mekanizmalar ve akrobatik dansla beraber enerji, duygu ve hayat veren "The Aluminum Show", 20 kişilik bir ekiple Başkentli seyirciyi selamlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious