Ankara Sezer'in vetosunu tartışıyor

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Ankara, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Dışişleri Bakanlığı'ndaki beş müsteşar yardımcılığına yapılan atamayı, neden iade ettiğini tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kulislerde Sezer'in, söz konusu diplomatların atamaları köşke sunulmadan çalışmaya başlamasına kızmış olabileceği konuşuluyor. CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ ise "teknik bir meseledir" yorumu yapıyor.

Elekdağ, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Dışişleri Bakanlığı'ndaki beş müsteşar yardımcılığına yapılan atamayı, niçin iade ettiği bilmediğini söyledi. Kararnamede adı geçen beş kişiyi çok iyi tanıdığını belirten Elekdağ, bu beş kişinin de son derece değerli olduğunu kaydetti.

"TEKNİK BİR DURUM OLMASI LAZIM"

Söz konusu üst düzey diplomatların, Dışişleri Bakanlığı'na çok iyi puanlarla, hak ederek girdiğini belirten Elekdağ, "Sayın Cumhurbaşkanı bu atamalara onay vermemişse, bu durumun bu arkadaşların kabiliyeti ya da kaliteleriyle ilgili olduğunu sanmıyorum. Bu bambaşka bir şeydir" dedi.
Kararnamede adı geçen beş diplomattan dördüne kendisinin sicil verdiğini ifade eden Şükrü Elekdağ, "Bu arkadaşlar hem ahlaki hem de mesleki açıdan son derece kalitelidir" diye konuştu.

Elekdağ, "Sayın Sezer'in de bu diplomat arkadaşların mesleki ve ahlaki kaliteleri açısından bir tereddütü olduğunu sanmıyorum. Teknik bir durum olması lazım" dedi.

CUMHURBAŞKANI KIZMIŞ OLABİLİR

CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ, Sezer'in kararnameyi neden iade ettiği konusunda bir tahminde bulunmazken Ankara'da Cumhurbaşkanın vetosu tartışılıyor. Diplomatik çevrelerde: "Cumhurbaşkanı kızmış olabilir. Herhalde Köşk'e sunulmadan çalışmaya başlamışlar, o da kızdı" değerlendirmesi yapılıyor.

Dışişleri Bakanlığının söz konusu müsteşar yardımcılıkları için yeni isimleri bildirmeyeceği, beş büyükelçinin görevini vekaleten sürdüreceği haberleri ile ilgili olarak "Sakıncası var tabii ama cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir süre kaldı. Ayrıca, bu Türkiye'de yaygın bir uygulama. Bakanın tercihidir" görüşü dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Sezer, Uğur Doğan, Haydar Berk, Selim Kuneralp, Ünal Çeviköz ve Feridun Sinirlioğlu'nun müsteşar yardımcılığı görevine getirilmesine ilişkin kararnameyi sürpriz biçimde iade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious