Ankara son yılların en güzel kışını yaşıyor

Ankara son yılların en güzel kışını yaşıyor.16666
  • Giriş : 04.01.2009 / 16:07:00

Ankara son 5 yılın en güzel kışını yaşıyor. Her yer kar altında ve özellikle bu durum çocukları bir hayli neşelendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı'nda yediden yetmişe herkes kar coşkusu yaşıyor. Son 5 yılın en etkili kar yağışını alan Beypazarı'nda tarihi konaklar ve sokaklar beyaza büründü.

Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı gecenin ilerleyen saatlerinde etkisini artırarak tarihi dokusu ile açıkhava müzesi olan Beypazarı'nı gelin gibi süsledi. Sabah uyanan vatandaşlar ilk olarak evlerinin önlerindeki karı temizledi. Araçlarını ve sokak merdivenlerindeki karları ev süpürgesi ile temizleyen vatandaşlar daha sonra çocukları ile birlikte kartopu oynayıp naylonlarla kayarak karın keyfini çıkardı.

Beypazarı'na uzun zamandır ilk defa böyle kar yağdığını söyleyen 63 yaşındaki Gülhanım Gümüş, yağan karın keyfini çıkardıklarını ifade etti. Gümüş "Geçen senelerde kar yağıyor, hemen eriyordu. İki gündür sürekli kar yağınca her taraf karla kaplandı. Sabah kalkınca evimizin önünü ve arabamızın üstündeki karları süpürdük. Daha sonra çocuklar ve torunlarla kartopu oynayıp naylonlarla kayarak doyasıya eğlendik, karın keyfini çıkardık. Eskiden kış başladığında 1 metreye yakın kar yağar, nisan ayına kadar erimezdi. Evlerimizin önünde ve sokaklarda 3- 4 ay kar temizliği yapılırdı. İnsanlar çoluk çocuk doyasıya eğlenerek kışın tadını çıkarırdı. O günlere özlem duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre Beypazarı şehir merkezinde kar kalınlığının 15 cm, köylerinde ise 26 cm'ye ulaştığı, 15 köyün ulaşımında aksaklıklar olduğu, bu köylere sağlıklı ulaşımın yapılabilmesi için görevlilerin aralıksız çalıştığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*