Ankara 'tarama sonu raporu'nu bekliyor

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Sarkozy'nin Fransa'nın yeni cumhur seçilmesi tartışılırken, Ankara Avrupa Komisyonu'ndan 11 fasıla ilişkin ''tarama sonu raporu''nu bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaynaklar, raporların bir an önce tamamlanmasının süreç için yararlı olacağı görüşünde.

Ankara'nın tarama sürecinin ardından raporlarını beklediği 11 fasıl şöyle:

* Mali ve bütçesel hükümler
* Dış politika
* Güvenlik ve savunma politikası
* Dış ilişkiler
* Çevre
* Yargı ve temel haklar
* Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu
* Trans Avrupa ağları
* Ulaştırma
* Balıkçılık
* Bilgi toplumu ve medya
* Şirketler hukuku

22 fasıla ilişkin "tarama sonu raporu" alındı

Diğer 22 fasıla ilişkin "tarama sonu raporu"nu alan Ankara, bu raporlara ilişkin değerlendirmesini yaparak AB'ye gönderdi.

Tarama sonu raporları, Avrupa Komisyonu tarafından, her bir müzakere faslının taraması bittikten sonra hazırlanıyor. Komisyon'un üye ülkelere sunduğu rapordaki değerlendirmeler, o fasılda müzakerelerinin açılmasına temel oluşturuyor.

Ayrıntılı tarama sürecinde Türkiye tarafından verilen bilgilere dayanarak Türkiye'nin müzakerelere hazır olup olmadığını değerlendiren komisyon, raporların sonuç kısmında ya faslın müzakereye açılmasını öneriyor ya da bunun için tamamlanması gereken ön şartları (benchmarks) sıralıyor.

Raporun hazırlanma sürecinde, sonuç bölümü hariç Türkiye'ye de danışılıyor.

Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakerelerde bugüne kadar "bilim ve araştırma" faslı açılıp geçici olarak kapatılırken, "işletmeler ve sanayi politikası" faslında ise mart ayında müzakereler başlatıldı.

Türkiye, "ekonomik ve parasal politika", "istatistik" ve "mali kontrol" fasıllarının ise Almanya'nın dönem başkanlığı sona ermeden açılmasını bekliyor.

"Müzakere pozisyon belgesi" hazırlandı

Türkiye bugüne kadar tarama sürecinin sonucuna göre davet aldığı altı fasılda "müzakere pozisyon belgesi" hazırladı.

Belgelerde Türkiye, söz konusu AB müktesebat başlığına uyumda katettiği yolu belirtirken, öngörülen uyum çalışmalarının takvim ve finansman ihtiyacını ortaya koyuyor.

Müzakere pozisyon belgelerinin AB dönem başkanlığı tarafından alınıp, üye ülkelere dağıtılmasının ardından, Komisyon ile üye ülkelerin katkılarıyla ilgili fasıla ilişkin AB'nin "ortak pozisyon belgesi" hazırlanıyor.

Tarama sürecinin sonuçlarına göre hangi müktesebat başlıklarında müzakerelerin başlayacağına konsey karar verirken, başlıklar hükümetler arası konferansta ilan ediliyor.

Bu arada, Türkiye'nin, AB sürecindeki yol haritası niteliği taşıyan Ulusal Programını (UP), seçim yılı olması nedeniyle bu yıl AB'ye sunmayacağı öğrenildi.

Gelecek yıl mart ayında AB tarafından hazırlanacak Katılım Ortaklığı Belgesi'nin ardından, Türkiye'nin de UP'yi mayıs ayında birliğe iletmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious