Ankara tarihi üzerine iki kitap

Ankara tarihi üzerine iki kitap.10475
  • Giriş : 17.11.2008 / 16:00:00

Ankara tarihinin karanlık sayfaları bir bir gün ışığına çıkıyor. Ankara tarihi ile ilgili önemli iki anlatı kitabı daha kitapçı raflarında yerini aldı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Heyemola Yayınları,Gültekin Emre´nin Yitik Kent Ankara´sından sonra ve Gülseren Engin'in Sancılı Kent Ankara adlı eseri ile Ankara tarihinin karanlıkta kalan tarihi yönlerini gün yüzüne çıkartmaya devam ediyor.

" Ankara'nın tarihine bakınca öylesine göz kamaştırıcı bir zenginlik var ki insanı ürkütüyor. Üstelik hem ülkemizin, hem de dünyanın tarihini etkilemiş bir kent… Hattiler, Hititler., Galatlar, Romalılar, Moğollar, Selçuklular ve Osmanlıları anlamadan Ankara nasıl anlatılabilirdi? Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olan ve daha sonra Ahi Cumhuriyetini kuran Ankara kadar, Hacı Bayram'ın Ankarası da önemliydi. Kurtuluş Savaşı anlatılmadan Atatürkün Ankarası anlatılabilir miydi? Ya darbelerin Ankarası?.. Bu kent, tüm siyasal tarihimize yer vermiş, siyasetimiz de onu yaratmış yapılandırmış. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti siyasetini anlatmadan nasıl yazabilirdim Ankara'yı? Hem geniş tarih bilgisinde kaybolmadan, hem de yeterince bilgi vermenin ölçüsü neydi" kaygısıyla işe koyulan yazar, "Her köşesinde nice anılarım gizli… Bu nedenle Ankara'yı yazmak ilk anda kolay gibi geliyor; ama bir kenti anlatmayı kabullenmek çok büyük bir sorumluluğu da sırtlamak demek. O kentin tarihini yazmadan bu gününü anlatamazsınız. Eksik kalır; çünkü kentin tarihi, onun yaşam öyküsüdür." diyor eserinin içeriğiyle ilgili olarak.

Sizleri Ankara sokaklarında gezinti yapmaya çağıran bir diğer eser ise Phoenix yayınlarından neşredilen Feridun Büyükyıldız imzalı, "Başka Kent Ankara"...

"Başka Kent Ankara'nın anılarında dolaşırken, petrol bulunan Ankara Garı inşaatından, Kalenin gizli geçitlerine, Dikmen'de kayak yapan Ankaralılardan, Ulus Tenis Turnuvalarının yapıldığı yıllara uzanacaksınız. Ankara garının geçmişini ve hamallarının kurduğu derneği, Ulus'a düşen uçakları, o yıllardaki gazete haberleri ile okuma şansınız olacak. Ankara'nın gizemli cinayetinden, kayıp Katedral'e değin, Yahudi ve Rum'ların yaşadığı yıllarda gezinti yapacaksınız. Bir şehrin unutulan anılarını ve ilginç yönlerini tekrar hatırlayacaksınız" diyen yazar Feridun Büyükyıldız, şu ilginç kıyaslamaya dikkat çekiyor: "Her zaman İstanbul ile kıyaslanma haksızlığına uğrayan Ankara, sevginin ve bağlılığın kenti olmuştur. İstanbul aşkın kentidir, her medeniyetin notaları arasında müzik yapmış bir sazendedir. İki şehir arasındaki çizgi, sevginin köklülüğü ve sürekliliği ile aşkın hevesi ve kısalığı kadar başkadır"...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*