Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara Uluslararası Film Festivali  	.12810
  • Giriş : 23.02.2008 / 09:01:00

Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilecek Ankara Uluslararası Film Festivali, amatör ve profesyonel belgesel filmlerin yarışacağı bölümleri, geçen yıl hayatını kaybeden sinema dostları, yönetmen Artun Yeres, yazar Erhan Bener ve Ulus Baker anısına düzenleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Uluslararası Film Festivali, geçen yıl hayatını kaybeden sinema dostları, yönetmen Artun Yeres, yazar Erhan Bener ve Ulus Baker'i unutmuyor. 13�23 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 19. Ankara Uluslararası Film Festivali, amatör ve profesyonel belgesel filmlerin yarıştığı bölümleri Yeres, Bener ve Baker ve anısına düzenleyecek. Festival kapsamındaki, "Ulusal Belgesel Film Bölümü" Ulus Baker, kurmaca, canlandırma ve deneysel kısa filmlerin yarıştığı "Ulusal Kısa Film Bölümü" Artun Yeres, Lewis Carroll'ın 110. ölüm yıldönümünde eserlerinin sinema uyarlamalarının gösterileceği "Aynanın İçinden Bölümü" ise Erhan Bener anısına gerçekleştirilecek.

-ARTUN YERES-

1935'te İstanbul'da doğan Artun Yeres, Türk ve Fransız okullarında eğitim gördükten sonra Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. Sinema hayatına, yönetmen Ömer Lütfi Akad'a yönetmen yardımcılığı yaparak başlayan Yeres, İstanbul Sinematek Derneği'nde görev aldı. Sinema filmlerinin yanı sıra belgesel filmlere de imza attan yönetmen, 1968'de bir grup genç sinemaseverle birlikte "Genç Sinema" adlı hareketin içinde yer aldı. Artun Yeres, 1968'de İstanbul Hisar Kısa Film Yarışması'nda "Çirkin Ares" filmiyle Jüri Özel Ödülü, 1969'da aynı yarışmada "Onlar ki" filmiyle birincilik ödülü, 1995'te 32. Antalya Film Festivali'nde "Dün, Bugün, Yarın" adlı senaryosu ile "En İyi Senaryo" ödülü, 2002'de 46. Tokyo Film Festivali'nde "Mevsimler" adlı kısa filmiyle "Gümüş Ödül" ve 2005'te Türk sinemasına katkılarından dolayı "Emek Ödülü"ne değer görüldü. 4 Kasım 2007'de hayat veda eden Yeres'in "Göstermenin Sorumluluğu", "65 Yönetmenimizden Sinemamız", "Sakıncalı 100 Film", "Bir Michelangelo Antonioni Kitabı", "Bir Luis Bunuel Kitabı" ve "Bir Pier Paolo Pasolini Kitabı" adlı kitapları da bulunuyor.

-ULUS BAKER-

1960 yılında Leningrad'da doğan Ulus Baker, yaşamını Rusya, Türkiye, Fransa ve Kıbrıs'ta geçirdi. Baker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olmasının ardından akademisyen olarak görev yapmaya başladı. Baker aynı zamanda, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özgür Üniversite'de de Sinema tarihi ve Sosyoloji üzerine dersler verdi. Sosyoloji, medya ve film teorisi üzerine akademik yayınlarda ve çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan Baker, edebiyat eleştirisinden "Dziga Vertov" sinemasına kadar birçok alana ilgi duydu. Felsefeleriyle yakından ilgilendiği Gilles Deleuze ve Baruch Spinoza'nın pek çok eserini Türkçeye kazandırdı. Ankara kökenli bir otonom politik/sanatsal kolektif olan Körotonomedya, 1994 yılında onun politik görüşlerinden esinlenilerek oluştu. Aralarında öğretim üyeleri, öğrenciler ve sanatçıların bulunduğu bu kolektif, Türkiye'de video sanatının gelişim öncülerinden biri oldu. 12 Temmuz 2007'de hayata veda eden Baker, "What Is Opinion" (2001) adlı kısa filmin yönetmenliğini de üstlendi.

-ERHAN BENER-

Erhan Bener, 1929 yılında babasının görevli bulunduğu Kıbrıs'ta dünyaya geldi. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden de lisans diplomasını alan Bener, 1951-58 yılları arasında Maliye Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1975 yılında Emekli Sandığı Genel Müdürü iken kendi isteğiyle emekliye ayrılan Bener, edebiyat yaşamına ise 1945 yılında çeşitli dergilerde yayınlanan şiir ve öyküleriyle başladı. Bener, 30'un üzerinde kitaba imza attı, kimi yapıtları da yabancı dillere çevrildi. Çocuk kitapları, çevirileri ve radyo oyunları da bulunan Bener'in "Yalnızlar", "Ölü Bir Deniz", "Böcek", "Aşk-ı Muhabbet" ve "Sevda" adlı yapıtları sinemaya ve televizyona uyarlandı. Bener'in, "Hızır doktor", "Bürokratlar" ve "Şahmeran" adlı oyunları, İstanbul Şehir Tiyatrosu, Ankara Halk Tiyatrosu ve Ankara, Konya, Diyarbakır Devlet Tiyatroları'nca sahneye konuldu. Erhan Bener, Fransız-Türk Kültür Cemiyeti, Yunus Nadi ve Orhan Kemal Roman Ödülleri'ne, Haldun Taner ve Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Öykü Ödülleri'ne, Muhsin Ertuğrul Oyun Ödülü'ne layık görüldü. Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü altın madalyası sahibi olan Erhan Bener, Fransa'nın uluslararası L'Officier de Lordre des arts et des Lettres (Sanat ve edebiyat ustası) ve Uluslararası Film Festivalleri Kurumu'nun "Sanat Çınarı" unvanına da sahipti. Bener, 10 Aralık 2007'de hayata veda etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious