Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor

Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor.8994
  • Giriş : 13.03.2008 / 21:11:00

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 19'uncu kez Ankaralılar'la buluşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her yıl, Türk ve dünya sinemasının önemli örneklerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan festivalde, uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa, canlandırma ve belgesel filmler de izleyici karşısına çıkacak.

Bu akşam Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi, Farabi Salonu'nda yapılacak açılış töreninde Kerem Görsev ve Sibel Köse bir dinleti sunacak.

Dinletinin ardından Polonyalı yönetmen Marek Tomasz Pawlowski'nin "Kaçak - Uciekinier" adlı filminin gösterimiyle festival resmen başlamış olacak.

"Sanat Sokağı"

Festival süresince gerçekleştirilecek en yeni etkinliklerden birisi de Sanat Sokağı. Sanat Sokağı projesi ile sanatseverlerin Festival boyunca şehirde bir "festival" olduğunun farkına varmaları hedefleniyor.

13 - 23 Mart 2008 tarihleri arasında festivalin iki gösterim mekanı olan Kızılay Büyülü Fener Sineması ile Çağdaş Sanatlar Merkezi arasındaki güzergah üzerinde ve bu güzergaha yakın trafiğe kapalı alanlarda Ankara Valiliği ve Çankaya Belediyesi'nin katkılarıyla çeşitli sanat etkinlikleri ve performanslar gerçekleştirilecek.

Bu alanlardaki kafeler, kitabevleri, alışveriş merkezleri vb. festivalin renk ve afişlerini taşıyacak, binalar giydirilecek.

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan grafik tasarımların uygulamaları Almanya'dan gelecek 32 kişilik öğrenci grubu ile burada onlara eşlik edecek 32 kişilik Türk öğrenci grubu tarafından gerçekleştirilecek.

Festival boyunca Ankara halkı, Festivale özel hazırlanmış çeşitli yönlendirme tabelaları görecek, dev festival haritalarından, mekanlara ve günlük programlara ilişkin bilgiler alabilecek ve bazı uygulamalara interaktif olarak katılabilecekler.

Bunlara ek olarak yine bu bölgedeki bazı kafe, bar, kitabevi ve sinemaseverlere ulaşabileceğimiz benzeri alanlar "festival mekanı" olacak ve buralarda festival izleyicileri için çeşitli etkinlikler düzenlenecek, sanatçılar halkla buluşacak.

Bu festival mekanlarından bazıları ise şöyle:

Bekri (Tunalı Hilmi No:72), Cafe des cafes (Tunali Hilmi Cad 83/A Kavaklıdere), Cafe Lins (Bestekâr Sokak 84/A), Cafemiz (Arjantin Cad. No:19), Çağdaş Sanatlar Merkezi (Kennedy Caddesi), Hayyami (Bestekar Sokak 82/B Kavaklıdere), If Performance Hall (Tunus Caddesi No:14/A Kavaklıdere), Meridyen (Tunus Caddesi 88-A), Nada (Tunus Caddesi 85- A), Orta Dünya (Kızılırmak Sokak 35/3 Kızılay), Saklıkent (Akay Caddesi 25/ A), Sheraton (Noktalı Sokak), Siyah Beyaz (Kavaklıdere Sok. 3/1 Kavaklıdere), Su'dem (Olgunlar Sok.12/4 Bakanlıklar Kızılay)

Festivalden detaylar

Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, Türk Sineması'na nitelikli ürünler kazandıran sinemacılara çeşitli dallarda toplam 16 ödül veriliyor. Ticari gösterim şansı olmayan kısa film, canlandırma ve belgesel dallarında düzenlenen yarışmalarla da bu türlerin izleyicisiyle buluşması sağlanıyor.

"Uluslararası Kısa Film Gösterimi" ve "Uluslararası Belgesel Film Gösterimi" bölümlerinde tüm dünyada çeşitli festivallerde ödül almış kısa, canlandırma ve belgesel filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Festivalin "Dünya Sineması" bölümünde ise dünyanın hemen her kıtasından yeni filmler ve sinema sanatının önemli eserleri Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Festival 23 Mart'a kadar sürecek.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious