Ankara Üniversitesi'nde işgal

Ankara Üniversitesi'nde işgal.16279
  • Giriş : 28.11.2008 / 15:19:00

Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampusü içindeki yemekhanede 10 gün önce başlayan işgal sürüyor. İşlerini kaybeden yemekhane işçilerine bazı öğrenci ve akademisyenler destek veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eylemciler rektörlüğün yeni anlaştığı yemek şirketinin eski işçileri işe almasını istiyor.

Ankara Üniversitesi'nin Cebeci Kampusü içindeki yemekhanede 10 gün önce başlayan işgal sürüyor, kampus dışındaki yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. İşgale giden süreç 2 ay önce Ankara Üniversitesi'nin anlaşmalı olduğu yemek şirketinin işçilerin maaşlarını vermemesiyle başladı.

İşten çıkarmalar da yaşanınca yemekhanede boykot başladı ve rektörlük yeni bir yemek şirketi ile anlaştı. Yeni şirket ise mevcut işçilerin hepsini işe almayınca işgal başladı. 10 gündür yemekhanede süren işgale kampüs öğrencileri de destek veriyor.

İşgale destek veren öğrenciler, “Bir haftayı aşan bir süredir burada işçilerle beraber sabahlıyoruz. Etkinlikler oluyor, aynı zamanda okulda diğer öğrencilerin haberinin olması için kamuoyu yaratmak için etkinlikler düzenliyoruz. Bugün onların bir sorunu olduğunda biz yardım ediyorsak, yarın öğrencilerin bir sorunu olduğunda onlar da bize yardım edecektir” görüşlerini dile getirdi.

İşgale ve işçilere destek verenler arasında akademisyenler de bulunuyor. Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Metin Özuğurlu, “Yıllardır tanıdığımız çalışan arkadaşlarımız işsiz kalmak istemiyorlar. Bu koşullarda bundan daha anlaşılabilir ne olabilir?” diye konuştu.

Rektörlük ise yemek şirketi ile aralarındaki anlaşmanın taşeronluk değil hizmet alım sözleşmesi olduğunu belirterek yasal olarak bu sözleşmeye personele ilişkin bir hüküm koyma yetkilerinin olmadığını açıkladı.

(NTV)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*