Ankara ve İstanbul'da Obama alarmı

Ankara ve İstanbul'da Obama alarmı.7356
  • Giriş : 06.04.2009 / 08:17:00

Obama'nın bugün Türkiye’deki iki günlük ziyareti başlarken yapacağı temaslar hayatı da bir ölçüde durduracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ankara'ya bugün saat 21:00 sıralarında gelmesi beklenen Obama, Sheraton otelinde kalacak. Otel tamamen Obama ve heyetine tahsis edildi.

Yarın TBMM'de bir konuşma yapacak olan Obama için TBMM'de yoğun önlemler alındı. Meclis kulisleri milletvekilleri dışında herkese kapatılacak. Obama Meclis'te muhalefet liderleri ile baş başa görüşecek ve Pazartesi 18.00'de Ankara'dan ayrılarak İstanbul'a geçecek.

İKİZ MAKAM OTOSU

Obama, uçağın Esenboğa Havalimanı'na inmesi ve karşılama töreninin ardından, havaalanında bekletilen ikiz makam arabasından birine binecek. Araçlar bir süre sonra çevre yolu kavşağında ayrılacak.

Her iki araca da çok sayıda eskort araç ve özel donanımlı araçlar eşlik edecek. Obama gelmeden önce hazırlanan iki güzergah, gün boyunca herhangi bir patlayıcıya yönelik taranacak. Obama'nın geçeceği yol ve diğer güzergahın hassas noktalarına özel harekat timine mensup polisler konuşlandırılacak. Obama şehre seyir halindeyken jammerlar (frekans karıştırıcı) devreye sokulacak.

Obama, Ankara'da Sheraton Otel'de kalacak. Sheraton Otel'in 24 katlı kule binası bir günlüğüne tamamıyla Obama ve ekibine tahsis edilecek. Kule bölümünde yer alan tüm odalar boşaltılacak. Obama'nın kalacağı kat, kendi korumaları tarafından korunacak. ABD'den bir süre önce kargo uçağıyla getirilen Obama'nın kullanacağı özel eşyalar ve yiyecek-içecekler, otele yerleştirildi.

ÖNCE ANITKABİR

Obama, 6 Nisan Pazartesi sabahı önce Anıtkabir'i ziyaret edecek. Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret edecek. TBMM'ye de gidecek olan Obama, aynı gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

ANKARA DA SOKAKLAR BİLE KAPALI

Ankara'da 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 Nisan Pazartesi günü şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

Saat 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankarı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, konvoyun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

PAZARTESİ GÜNÜ KAPANACAK YOLLAR

Obama'nın temaslarını yapacağı 6 Nisan 2009 Pazartesi günü ise saat 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi'nin Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak.

TBMM'YE GİDEN YOLLAR

Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar, Kahire, Doğukent Caddeleri, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, Arjantin Caddesi, İran Caddesi'ne gelen araçlar, Sheraton Oteli istikametine dönüş yapamayacaklar. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak sakinleri, bu günlerde araçlarını Sheraton Oteli önüne park edemeyecekler.

İSTANBUL'DA 8 BİN POLİS

Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyaret sırasında 8 bin 800 emniyet personeli görev yapacak. Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında yaya geçitlerinde de kısa süreli kapatmalar yapılacak. Metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde ise aksama olmayacak.

Obama'nın Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii ziyaretlerini yapılacağı saatlerde, “Kabataş, Sirkeci ve Aksaray tramvay hatlarında” kesinti uygulanacak. Ziyaretle ilgili etkinliklerin yoğun olduğu bölgelerde, bir lise ve ilköğretim okulunda 7 Nisan Salı günü eğitime bir gün ara verilecek.Ziyaret kapsamında ihtiyaç duyulduğunda şu güzergahlar trafiğe kapatılacak: Sefaköy D-100 yolu güney katılımı, Küçükçekmece D-100 yolu Florya ayrımı, Şükrü Balcı Polis Okulu istikameti ve güney katılımı, Basın Ekspres yolu havalimanı istikameti ve D-100 güney katılımı, Florya ışıklardan, Askeri Havalimanı istikameti, Askeri Havalimanı kavşağından sivil havalimanı kavşağına kadar olan bağlantı yolu.

HAVALİMANI ÇIKIŞLARI

Atatürk Havalimanı A, B, C, kapılarından çıkışlar, CNR fuar merkezi çıkışları, Atatürk Havalimanı'ndan itibaren Esentepe Balmumcu ayrımına kadar D-100 yolu tüm güney katılımlar.

Boğaziçi Köprüsü'nden Beşiktaş istikameti, Zincirlikuyu'dan Balmumcu, Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş meydanına açılan tüm cadde ve sokaklar, Yıldız Posta Caddesi'nden Balmumcu istikameti, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden Dolmabahçe Sarayı ve Conrad Otel istikametine olan cadde ve sokaklar, Conrad Otel'den Galata Köprüsü istikametindeki Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Çırağan, Dolmabahçe, Meclis-i Mebusan ve Kemeraltı caddeleri ile bu caddelere çıkan sokaklar, Mete Kavşağı ve Süzer Plaza'dan Dolmabahçe kavşağına inişler.

Tophane-i Amire Binası çevresindeki cadde ve sokaklar, Perşembe Pazarı Tershane Caddesi'nden ve Şişhane'den Unkapanı köprüsüne gidiş, Unkapanı Bankalar Caddesi, Unkapanı Köprüsü'nden Gülhane alt kapı istikametine tüm cadde ve sokaklar, Gülhane tramvay durağı, Beyazıt Meydan'dan Sultanahmet Meydanı'na kadar tüm cadde ve sokaklar, Ayasofya ve Sultanahmet meydanlarına çıkan tüm cadde ve sokaklar. Sirkeci Meydanı'ndan Askeri Havalimanı kavşağına kadar Sahil Kennedy Caddesi'ne çıkan tüm cadde ve sokaklar.

19.10'DA İstanbul DA

ABD Başkanı Barack Obama, İstanbul'da düzenlenen “Medeniyetler İttifakı 2. Forumu”' için 6 Nisan Pazartesi günü Ankara'dan, Air Force One ile saat 19.10'da Atatürk Havalimanı'na gelecek. Devlet Konukevi önünden makam aracına binecek olan Obama, buradan kalacağı otele hareket edecek.

Obama'nın uçağı Air Force One'ın Atatürk Havalimanı'na gelişinde ve İstanbul'dan ayrılacağı saatten 15'er dakika önce havalimanı trafiği, uçakların iniş ve kalkışlarına kapatılacak. Obama'nın İstanbul'a geleceği pazartesi günü akşam ve İstanbul'dan ayrılacağı salı günü öğle saatlerinde havalimanı yolu giriş ve çıkış trafiğine kapalı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*