Ankara ve İstanbul'da trafiğe dikkat

Ankara ve İstanbul'da trafiğe dikkat.7356
  • Giriş : 05.04.2009 / 10:48:00

ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün başlayacak Türkiye ziyareti öncesinde Ankara ve İstanbul'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Emniyet kapalı olan yolları açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün başlayacak Türkiye ziyareti öncesinde Ankara ve İstanbul'da yoğun güvenlik önlemleri alındı

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Obama'nın temaslarını gerçekleştireceği 6 Nisan pazartesi günü hava ve yer trafiğinde bazı önlemler alındığı belirtildi. Buna göre, Obama'nın ziyareti dolayısıyla bugün ve yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 Nisan Pazartesi günü sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğü açıklamasına göre, bugün saat 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankarı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Obama'nın konvoyunun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

YOLLAR YARIN DA KAPALI

Obama'nın temaslarını yapacağı yarın sabah 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk B u l v a r ı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak. Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Kahire Caddesi, Doğukent Caddesi, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros (Ankamall) arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokak, cadde çıkışı ile Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak.

Vali, İstanbullu'dan iki gün sabır istedi

Medeniyetler Zirvesi için kent iki gün alarm durumunda..

İstanbul'da yarın ve salı günü gerçekleştirilecek Medeniyetler İttifakı II. Forumu ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın ziyareti nedeniyle 8 bin 800 polis görev yapacak. İstanbul'da trafik Obama ve diğer devlet başkanlarının geçişleri sırasında kapatılacak. İstanbul Valisi Muammer Güler basın toplantısı düzenleyerek alınacak tedbirleri açıkladı. Vali Güler, 7 ülkenin devlet başkanlarının İstanbul'da ağırlanacağını belirterek, konuk devlet başkanları ve bakanlarının geçiş güzergahlarında bulunan yollardaki trafik akışının ihtiyaç duyulduğunda kademeli bir şekilde yavaşlatılacağını, çok kısa süreli yol kapamalarının olacağını söyledi. Güler, vatandaşlardan sabır istedi.

YOLLAR KAPANABİLİR

İstanbul'da toplam 8 bin 800 polisin görev yapacağını ifade eden Güler, günlük hayatın akışını en az düzeyde etkileyeceklerini, ancak yine de vatandaşlardan görev yapacak polislerin uyarılarını dikkate almak suretiyle yardımcı olmalarını istedi. Güler, "İstanbul'da trafik normal akışında olacak. Metrobüs, otobüs ve şehir hatları seferleri düzenli yapılacaktır. Ancak Obama'nın Ayasofya ve Sultanahmet ziyareti sırasında tramvay seferleri iptal edilecek. İstanbul'da 1 ilköğretim okulu ve bir lise salı günü tatil edilecek. Trafiği çok etkilememek için Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı'ndan geliş ve gidişler deniz yolu ile yapılacak" şeklinde konuştu. Yarın akşam saat 19.00'da Ankara'dan İstanbul'a gelmesi beklenen Obama için Atatürk Havalimanı'nda alınan güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı. Havalimanı sarı alarma geçerken, pazartesi akşamı havalimanına gelecek yolcuların metroyu kullanması tavsiye edildi. Başkanlık uçağı Air Force One'ın İstanbul'a gelişi öncesi ve sonrasında havalimanı 10'ar dakika süreyle iniş ve kalkışlara kapatılacak. Pazartesi günü bu alarm seviyesinin bir üst düzeye çıkartılması bekleniyor.

METROYU KULLANIN

Obama'nın Atatürk Havalimanı'na inişinden kısa bir süre önce ve havalimanından ayrılana kadar havalimanına araç giriş ve çıkışına izin verilmeyecek. Bu yüzden o saatlerde havalimanını kullanacak olan yolcuların ulaşım için metroyu kullanması tavsiye edildi. Obama'yı koruma görevinde kullanılacak askeri helikopterler önceki gece İstanbul'a getirildi.

İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA KAPATILACAK YOLLAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, forum ve ziyaret kapsamında ihtiyaç duyulduğunda şu güzergahlar trafiğe kapatılacak: Sefaköy D-100 yolu güney katılımı, Küçükçekmece D-100 yolu Florya ayrımı, Şükrü Balcı Polis Okulu istikameti ve güney katılımı, Basın Ekspres yolu havalimanı istikameti ve D-100 güney katılımı, Florya ışıklardan, Askeri Havalimanı istikameti, Askeri Havalimanı kavşağından sivil havalimanı kavşağına kadar olan bağlantı yolu.

Atatürk Havalimanı A, B, C, kapılarından çıkışlar, CNR fuar merkezi çıkışları, Atatürk Havalimanı'ndan itibaren Esentepe Balmumcu ayrımına kadar D-100 yolu tüm güney katılımlar.

Boğaziçi Köprüsü'nden Beşiktaş istikameti, Zincirlikuyu'dan Balmumcu, Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş meydanına açılan tüm cadde ve sokaklar, Yıldız Posta Caddesi'nden Balmumcu istikameti, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden Dolmabahçe Sarayı ve Conrad Otel istikametine olan cadde ve sokaklar, Conrad Otel'den Galata Köprüsü istikametindeki Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Çırağan, Dolmabahçe, Meclis-i Mebusan ve Kemeraltı caddeleri ile bu caddelere çıkan sokaklar, Mete Kavşağı ve Süzer Plaza'dan Dolmabahçe kavşağına inişler.

Tophane-i Amire Binası çevresindeki cadde ve sokaklar, Perşembe Pazarı Tershane Caddesi'nden ve Şişhane'den Unkapanı köprüsüne gidiş, Unkapanı Bankalar Caddesi, Unkapanı Köprüsü'nden Gülhane alt kapı istikametine tüm cadde ve sokaklar, Gülhane tramvay durağı, Beyazıt Meydan'dan Sultanahmet Meydanı'na kadar tüm cadde ve sokaklar, Ayasofya ve Sultanahmet meydanlarına çıkan tüm cadde ve sokaklar. Sirkeci Meydanı'ndan Askeri Havalimanı kavşağına kadar Sahil Kennedy Caddesi'ne çıkan tüm cadde ve sokaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*