Ankara ve İstanbul'daki yangınlar kontrol altına alındı

Ankara ve İstanbul'daki yangınlar kontrol altına alındı.14133
  • Giriş : 25.08.2007 / 17:26:00

Ankara'da, Ahlatlıbel mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınarak, soğutma çalışmalarına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara'da, Ahlatlıbel mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınarak, soğutma çalışmalarına başlandı.

SULTANBEYLİ'DEKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

Aydos Ormanı Karatepe mevkiinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yaklaşık 10 hektarlık karaçam ormanını zarar gördüğü yangına 3 adet helikopter, 2 adet uçak ve Orman Bölge Müdürlüğü ile İstanbul İtfaiye ekipleri müdahale etti.

Edinilen bilgiye göre, saat 13.34 sıralarında Aydos Ormanı Karatepe mevkiinde çıkan orman yangını, yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangın bölgesine ilk ulaşan Sultanbeyli itfaiye grubu, 4 araç 209 personelle söndürme çalışmalarına başladı. Yaklaşık 50-60 kilometre hızla esen rüzgarın da etkisiyle yangın kısa sürede yayıldı. Bölgedeki ekipler diğer itfaiye gruplarından ve söndürme uçaklarından yardım istedi. Yenidoğan itfaiye grubu 1 su tankı ve 4 personel, Kurtköy grubu ise 3 araç ve 11 personel ile söndürme çalışmalarına katıldı. Bölgeye Atık Değerlendirme Müdürlüğü'nün 7 tankeri ile su sevkıyatı yapıldıb Yangına, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de çok sayıda personel ve araç ile karadan müdahale etti.

Bu arada Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) uçakları da saat 13.50'de havadan söndürme çalışmalarına başladı. Yangının hızla yayılması üzerine Orman Bölge Müdürlüğü'nün İstanbul ve Bursa'dan gelen iki helikopteri de söndürme çalışmalarına katıldı.

Alarma geçen AKOM, kara, hava birlikleri ve Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığı yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Yangında yaklaşık 10 hektarlık karaçam ormanının zarar gördüğü öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious