Ankara zabıtası minibüsleri denetledi

Ankara zabıtası minibüsleri denetledi.15133
  • Giriş : 02.06.2009 / 12:33:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, minibüslerdeki güzergah gösteren tabelalara yönelik denetimlere başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Zabıta Daire Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde, minibüslerde bulunan yön tabelaları kontrol edilerek, fazla olanlara el konuluyor.

Başkentin çeşitli semtlerinde çalışan yolcu minibüslerinin ön camlarına, güzergahlarını gösteren tek bir tabela asmaları ve tabelalarda ise güzergahla ilgili en fazla 3 ana noktanın yer alması gerektiği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, minibüslerin ön ve yan camlarında birden fazla yön tabelası bulunduğunu belirterek, bunun, sürücünün görüş mesafesini daralttığı gibi vatandaşları da yanılttığını ifade etti.

Yönetmeliğe göre, minibüslerin her iki yanına, çalıştıkları bölge ile takip edecekleri güzergahtan en çok 3 ana noktayı yazabileceklerini bildiren Ercan, kurallara uymayan minibüslerin vatandaşların yanlış yönlere gitmesine neden olduğunu kaydetti.

Minibüslerin ön ve yan camlarına yerleştirilen tabelalarla ayakta taşınan yolcuların kamufle edilmek istendiğine işaret eden Ercan, fazla yolcu taşımanın güvenlik açısından da uygun olmadığını belirtti.

Hareket noktaları ve güzergahlarda yapılan denetimlerle tek tabela uygulaması ile ilgili uyarılarda bulunduklarını ifade eden Ercan, minibüsün ön ve yan camlarındaki fazla tabelalara da el koyduklarını kaydetti.

Kurallara uymayan araçlara para cezası verildiğini bildiren Ercan, durum tespit tutanaklarını, cezalı karara bağlamak üzere Belediye Encümenine sevk ettiklerini, minibüslerle ilgili şikayetlerin Alo 153 No'lu Mavi Masa hattına bildirilebileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*