Ankara'da 10 Kasım törenleri başladı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Atatürk, ölümünün 68. yıldönümünde yurt genelinde ve yurt dışında törenlerle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da Atatürk'ü anma törenleri ilk olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ana Muhalefet Partisi CHP Genel başkanı Deniz Baykal, yüksek yargı organlarının başkanları ve diğer devlet erkanının katılımı ile gerçekleştirildi. Sezer ve beraberindekiler Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geldiler. Sezer'in Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'na geçildi.

Heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Cumhurbaşkanı Sezer burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalandı. Cumhurbaşkanı sıfatı ile son kez 10 Kasım programına katılan Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Aramızdan ayrılışınızın 68. yılında ışığınızdan güç alan ve size inanan biri olarak Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez huzurunuzdayım. Yurdun her köşesinde yurttaşlarımız sizi dünyanın hiçbir yerinde gösterilmeyen bir sevgi ve saygı ile anmakta, ilke ve devrimlerinizle oluşturulmuş cumhuriyetimize bağlığını dile getirmektedir. Bugün insanlığa umut kaynağı olan, dünyayı derinden etkileyen tarihte silinmez izler bırakan kişiliğinizle övünüyor, başarılarınız, evrensel düşünceleriniz ve yıkılmaz eserlerinizle gurur duyuyoruz. Türk ulusu yorulmadan güçlükler karşısında çalışacak, cumhuriyeti, birliğini ve bağımsızlığını koruyacak, çağdaş dünya ile bütünleşme yolunda duraksamadan ilerleyecektir. Laik cumhuriyetin yaşatılması, ulusumuzun dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara ulaşması için toplumun tüm kesimleri sorumluluklarının bilinciyle hareket edecektir. Türk ulusunun yurt sevgisi, geçmişine ve öz değerlerine bağlılığı, birlik ve dayanışma duygusu, çalışma ve aydınlanma istenci Türkiye Cumhuriyeti'ni geleceğe taşıyacak en önemli güçtür. Size duyulan sevgi ve saygı hiç eksilmeyecek, düşünceleriniz ilke ve devrimleriniz, gösterdiğiniz hedeflere ulaşma çabalarında yolumuzu aydınlatmayı sürdürecektir. Yüksek anınız önünde ulusça saygı ve gönül borcuyla eğiliyoruz."

Anıtkabir'deki anma törenlerinde, başta Cumhurbaşkanı Sezer olmak üzere, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ana Muhalefet Partisi CHP Genel başkanı Deniz Baykal, yüksek yargı organlarının başkanları ve diğer devlet erkanı hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious