Ankara'da 22 kaçak yakalandı

Ankara'da 22 kaçak yakalandı.15755
  • Giriş : 26.11.2008 / 23:14:00

Ankara'da yasadışı yollardan Türkiye'ye giriş yapan 22 kaçak yakalandı. Kaçakların arasındaki 4 Somalili kadın dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde polisin kontrolleri sırasında bir otobüste 22 kaçak yakalandı. Kaçakların 8'inin Somali 14'ünün ise Afgan uyruklu olduğu tespit edildi.

Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı'na getirilen kaçakların 8'inin 27 gün önce Somali'den yük gemisine kaçak olarak binerek, Irak üzerinden Türkiye'ye giriş yaptıkları belirlendi.

Somali vatandaşı oldukları belirlenen ve yaşları 18-20 arasındaki kaçakların, ülkelerindeki iç savaştan kaçtıklarını söyledikleri bildirildi. Kaçakların aralarında bazılarının savaş sırasında yaralandığı ve öldüğü sanılarak kurtulduğu öğrenildi.

Somalili kaçakların 27 günlük yolculuğu için kaçakçılara kişi başı bin 500'er dolar para verdikleri belirlendi.

Somali, son günlerde uluslararası ticaret yapan gemileri rehin alan gemi korsanlarıyla gündeme gelmişti. Somali'den kaçan insanların iç savaşın yanında Etiyopya'nın saldırıları nedeniyle daha güvenli olduğunu düşündükleri ülkelere kaçmaya çalıştıkları bildirildi.

Savcılık tarafından sorgulanan ve serbest bırakılan Somalili kaçaklar, Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

Kaçakların burada yapılacak işlemlerden sonra sınır dışı edilmeleri ya da mültecilerin toplandığı kamplardan birine gönderilmeleri bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*