Ankara'da çok tartışılacak miting

Ankara'da çok tartışılacak miting.24791
  • Giriş : 17.05.2009 / 14:35:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 18:30:50

ADD'nin düzenlediği Ergenekon mitingine çok ilginç isimler katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:ADD'nin tandoğan'da düzenlediği mitingin adı konusunda çok spekülasyon yapıldı. Bazı kesimler bu mitingin, iddia olunan Ergenekon Terör Örgütü davasında yargılananlara destek ve mahkeme sürecine baskı amacı ile düzenleniyor. Mitingi düzenleyenler de buna karşı çıkıyordu.

Bir televizyon kanalında kameralara konuşan bir miting katılımcısı tüm tartışmalara noktayı koydu. Kameralara heyecan içinde konuşan bir katılımcının, 'İçerdekilerin arkasındayız' diye bağırdığı görüldü.

ERGENEKON SANIKLARI TOLON VE ERUYGUR'UN EŞLERİ MİTİNGDE

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen Ergenekon mitingi için katılımcılar Tandoğan Meydanı'na geldi. Ergenekon Soruşturması protesto edildi. Konuşmacılar soruşturmayı eleştiren açıklamalar yaptı. Katılımın düşük olması gözlerden kaçmadı. Kürsüden Ergenekon'un tutuklu sanıklarına selam gönderildi.

ADD öncülüğünde düzenlenen miting alanına 27 Mayıs Milli Devrim Derneği, 68'liler Birliği Vakfı, Atatürkçü Düşünce Vakfı, Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi, CUMOK, Biz Kaç Kişiyiz Hareketi'nin yanı sıra, Ergeneson davasında yargılanan Emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un eşleri de katıldı. CHP'li milletvekilleri Onur Öymen, Hakkı Süha Okay, İsa Göktürk, Muharrem İnce ve Ejder Özdemir'in yanı sıra bağımsız milletvekili Kamer Genç, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Gazeteci -Yazar Emin Çölaşan ve Ressam Bedri Baykam da miting alanında bulunuyor. Çok sayıda sanatçının da katıldığı gözlenen mitingde, Edip Akbayram da bir konser verdi.

“BİZ ÇILGIN TÜRKLERİZ”

ADD Genel Sekreteri Suay Karaman ise mitingte konuşan Karaman, konuşmasında Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak ağır şartlar altında olduğu bugünlerde mitinge katılan vatandaşlara alanı doldurdukları için teşekkür etti. Tam bağımsızlığın 90'nıncı yılında AB ve ABD'nin belirlediği politikalar soncu tam bağımsızlığın yok edildiğini savunan Karaman AK Parti hükümetinin politikalarını da eleştirdi. Karaman, “Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye'nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk'ün aydınlık Cumhuriyeti Ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır” diye konuştu.

Atatürk'ün altı ilkesinin dün olduğu gibi bugünde kendilerine yol göstereceğini söyleyen Karaman, “Bizler Atatürk'ün aydınlık yolunu bulmak için ulusal birliğe, tam bağımsızlığa sahip çıkmak için bu alanları doldurduk. Bizler Kuva-i Milliye ruhundan gelen çılgın Türkleriz. Bu alanı dolduran bizler hepimiz Mustafa Kemaliz” dedi.

ERGENEKON TUTUKLULARINA PLATFORMDAN GÖNDERİLEN SELAM

Karaman'ın konuşması sırasında alanı dolduran vatandaşlar, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atarken, platformdan Ergenekon Soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile diğer Öğretim üyelerine selam gönderildi.

***

Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteklediği ''Cumhuriyet Mitingi''ne katılanlar, Tandoğan Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ankara dışındaki illerden otobüslerle gelen katılımcılar, otobüslerin yönlendirildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) toplanarak Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladı.

Miting alanına gelenlerin, Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra ''Vatan toprağı kutsaldır'', ''Laiklik adam olmaktır'', ''Ya istiklal ya ölüm'', ''Yargıya uzanan eller kırılsın'', ''Türkiye laiktir laik kalacak'' yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü. Katılımcılar, Tandoğan Meydanı'na, oluşturulan kontrol noktalarından kapsamlı üst araması yapıldıktan sonra alınıyor. Miting alanı çevresinde emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemleri alınırken, Tandoğan Meydanı'nda yaklaşık 4 bin polisin görev aldığı bildirildi. Herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda müdahale için ambulans ve sağlık görevlileri hazır bekletilirken, seyyar tuvaletler de oluşturuldu.

KİMLER KATILIYOR / KATILMIYOR?

ADD'nin en başta Ergenekon Soruşturması'nı protesto etmek için gerçekleştireceği mitinge bazı kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve üniversiteler ve "psikolojik baskıyla" çok sayıda vatandaşın katılması bekleniyor. ADD, tüm yurttaşlara yönelik miting davetini “Hukuk devletine, demokratik laik Cumhuriyete, üniter yapıya ve tam bağımsızlığa sahip çıkmaya çağırıyoruz” sözleriyle yapıyor. Saat 12.00'de Tandoğan meydanında başlayacak mitinge katılımcı hukuk ve bilim insanları ile sanatçılar da kurulacak platformda konuşma yapacak. Mitinge katılanlar daha sonra Anıtkabir'e yürüyecekler.

Siyasi partiler, ÇYDD ve emekli subaylar mitinge katılmayacağını açıkladı. Fakat bazı çevreler 'yüksek katılım ve oluşturulacak hava ile hakim/savcıların baskı altına alınabileceği' düşüncesinden hareketle yoğun bir organizasyon içerisine girmişti.

ANITKABİR'E ÇIKTILAR

Mitinge katılacak sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dün Anıtkabir'e çıktı. Arslanlı yoldan mozoleye yürüyen grup çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu. Ardından Cumhuriyet mitingi düzenleme kurulu adına Suay Karaman Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Karaman, "Cumhuriyet devriminin ve ilkelerinin ortadan kaldırılmak istendiği bir süreçle karşı karşıyayız" dedi, bugün herzamankinden fazla Cumhuriyet'e sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Karaman, bu anlayışla miting düzenleyeceklerinin altını çizdi.

KİMLER SAHNE ALACAK

Müşerref Akay'ın 'Türkiyem' şarkısı darbeyi meşrulaştıran şarkı olarak tarihe geçmişti. Akay'ın izindeki sanatçılar mitingi coşturacak. Daha önce yapılan Cumhuriyet mitinglerinin olmazsa olmazı sanatçılar, Ergenekon Mitinglerinde de boy gösterecek. Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu gibi sanatçılar bugünkü Ergenekon mitingine katılacaklar.

Önceki mitinglere katılan Bulutsuzluk Özlemi, Ayten Alpman, Sadık Gürbüz, Tolga Çandar, Rutkay Aziz, Hasan Karayol, Halit Ergenç Cumhuriyet mitinglerini popülerleştirme amacındaydılar. Bugün yapılacak olan ve darbeci Ergenekon Terör Örgütünü'nün üzerine gidenleri korkutma hevesi taşıyan bu miting de, öncekiler gibi kamuoyuna daha sempatik görünebilmek için sanatçılarla beraber hareket ediyor. Bugün Tandoğan Meydanı'nda yapılacak olan mitinge Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu gibi sanatçılar da katılacak.

Bu tablo, 80 darbesini desteklemek için televizyonda "Türkiye'm" şarkısını söyleyen Müşerref Akay'ı hatırlatıyor. Gırgır Müşerref Akay'ın bu tutumunu kapağına taşımış bu kapak sebebiyle dergi 1 ay süreyle kapatılmıştı. O gün Müşerref Akay'ın yaptığı bu iş bugün başkalarına düşüyor.

PKK MİTİNGİNDE SAHNE ALMIŞTI

Birçok marjinal eylemde boy gösteren Edip Akbayram'ın Londra'da PKK bayraklı ve Apo posterli kitleleri coşturduğu ortaya çıkmıştı. İngiltere'deki Nevruz kutlamalarına katılan Akbayram bulunduğu sahnenin hemen önünde bu sefer "Biji Serok Apo, Biji Öcalan" (Apo Çok Yaşa) sloganları atıldı. Ve bu sefer Akbayram'ın şarkıları ile ellerinde Türk bayrakları olan değil bölücü örgüt PKK'nın sözde bayrakları olan kitleler coştu. Konserde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri de elden ele dolaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*