Ankara'da dilenci operasyonu

Ankara'da dilenci operasyonu.15614
  • Giriş : 14.04.2009 / 12:02:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, ''Dilenciliği meslek haline getirenlere, vatandaşlar itibar ederek para vermesin'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ercan, yaptığı açıklamada, Ankara'daki dilencilerin civar illerden geldiklerini ve vatandaşın duygularını istismar ederek, gelir elde etmeye çalıştıklarını söyledi.

Özellikle ramazan aylarında Ankara'da dilenci sayısının arttığını ifade eden Ercan, zabıta ekiplerinin dilencilerle mücadelede etkin rol oynadıklarını belirtti.

Zabıta ekiplerinin özellikle Kızılay, Ulus, Tunalı Hilmi Caddesi, AŞTİ, Tandoğan gibi işlek yerlerde dilencileri takibe aldığını, yakalananların Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Seyyar Ekipler Merkez Amirliği bünyesinde bulunan Dilenci Barınma Evi'ne götürüldüğünü bildiren Ercan, şunları kaydetti:

''Dilenciliği meslek haline getirenlere, vatandaşlar itibar ederek para vermesin. Dilenciliği meslek haline getirmiş kişilerin bu işten vazgeçmesi için vatandaşların duyarlı davranmasını istiyoruz. Bu tür davranışlar bizim işimizi biraz daha kolaylaştırır. Dilenciler en çok cami önlerinde ve sokaklarda dolaşarak vatandaşlardan para istiyor.''

Hacı Bayram Veli, Kocatepe ve Maltepe camilerinde ekiplerin görev aldığını ifade eden Ercan, diğer ekiplerinin ise kentin ana arterlerinde devriye gezerek, görevlerini yaptıklarını bildirdi.

Dilenciler arasında şehir dışından gelen ve parası ile adres bilgisi bulunmayanlara ceza kesilemediğini ifade eden Ercan, 14 ayda yakalanan 148 dilenciye toplam 14 bin lira civarında peşin para cezası kesildiğini anlattı.

Yakaladıkları dilencilerin büyük bölümünün kadın ve çocuk olduğuna dikkati çeken Mehmet Ercan, dilencileri kimliklerini tespit ettikten sonra bırakmak zorunda kaldıklarını, dilencilerin de bunu bildiği için bu konuda daha rahat davrandıklarını kaydetti.

Tunalı Hilmi Caddesi, Yüksel Caddesi gibi halkın yoğun olduğu kesimlerde yurt dışından gelen kişilerin çaldıkları çeşitli müzik aletleri ve önlerine açtıkları mendille, modern dilencilik yaptıklarını dile getiren Ercan, ''Bu kişilere yaptığımız kimlik kontrolünde TC vatandaşı olmadıklarını saptıyor ve herhangi bir işlem yapamıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*