Ankara'da ekmeğe zam yarın

  • Giriş : 31.10.2007 / 15:41:00

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Orhan Yaralı, ekmek fiyatlarındaki artış yönündeki tarife değişikliğinin yarın yürürlüğe gireceğini, ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaralı, daha önce fiyatı 25 YKr olan 150 gram ekmeğin 30 YKr, fiyatı 50 YKr olan 300 gram ekmeğin 60 YKr, fiyatı 75 YKr olan 450 gram ekmeğin de 90 YKr'den satılacağını kaydetti.

Bu tarifenin üst limit olduğuna işaret eden Yaralı, isteyen fırının bunu uygulayacağını belirtirken, uygulamama hakkında bir yaptırım bulunmadığını, her fırının maliyetine göre hareket edeceğini belirtti.

Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Odası Başkanı Kamuran Atilla ise simit fiyatını 2 ay önce artırdıklarını hatırlatarak, yeni bir fiyat artışının olmadığını bildirirdi.

Seyyar simit satıcıları konusunda tüketicileri uyaran Atilla, Ankara'da pişmiş ağırlığı 90 gram olan, üzerinde 10 gram simit bulunan simitin fiyatının 50 YKr olarak belirlendiğini ve bu fiyatın halen sadece simit kafelerde uygulandığını belirtti.

Piyasada, seyyar büfelerde 70-75 gramlık simitin 3 tanesinin 1 YTL'ye, bazı yerlerde de 4 tanesinin 1 YTL'ye satıldığına işaret eden Atilla, 90 gram simitin maliyetinin 40 YKr olduğunu belirterek, sokaklarda satılan satışlar nedeniyle kayıtlı üretim yapan esnafın haksız rekabete uğradığını söyledi.

Simit üretiminde mutlaka yağ kullanıldığını, oysa sokakta satılan simitlerde yağ bulunmadığını anlatan Atilla, tüketicileri, simit kafelerden simit almaları konusunda uyardı.

Atilla, seyyar büfelerin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından özürlü vatandaşlara verildiğini, ancak uygulamada bu büfelerin aylık bin YTL kira bedeli ile el değiştirdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious