Ankara'da 'Enver Motor' toplantısı

Ankara'da 'Enver Motor' toplantısı.13147
  • Giriş : 05.12.2008 / 00:05:00
  • Güncelleme : 05.12.2008 / 00:04:47

Enerji Bakanı Güler, Arçelik A.Ş. tarafından Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen ENVER Motor Hareketi Toplantısı'na katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, akkor lambaların tasarruflu olanlarla değiştirilmesi, verimli motorların kullanılması, binaların yalıtılması ve beyaz eşyalarda A ve A+ modellerin kullanılması ile 6 Keban barajı yapılmış olacağını söyledi.

Bakan Güler, Arçelik A.Ş. tarafından Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen ENVER Motor Hareketi Toplantısı'na katıldı. Toplantının yapılacağı salonun fuayesinde sergilenen verimli motorları inceleyen Bakan Güler, sanayide kullanılan enerjinin yüzde 70'inin motorlarda kullanıldığını belirterek, bunların da yüzde 68'inin verimsiz motor olduğunu söyledi.

Güler, bunların verimli motorlarla değiştirilmesinin hem enerjide tasarruf sağlayacağını hem de sanayicilerin rekabet gücünü artırılacağını
vurguladı. Bakan Güler, enerjiyi üretmek kadar tüketmenin de önemli olduğunu ancak enerjinin verimli kullanılması gerektiğine işaret ederek, "Bir etüt yaptık. Biz Türkler bin dolarlık üretimi 400 litre petrolle yapıyoruz. Japonya bunu 100 litre ile, OECD ülkeleri 200 litre ile yapıyor. Demek ki burada bir yanlış var. Bu yanlışı gözden geçirmek lazım" dedi.

Sanayide kar oranının yüzde 1, 2, 3'lerde olduğunu ve bu alanda 'korkunç' bir rekabet olduğunu ifade eden Güler, sanayide enerji verimliliğinin önemine işaret etti. Enerji verimliliği ile hem rekabet şansının arttığını, hem çevrenin ve insan sağlığının korunduğunu belirterek, bunun aynı zamanda bir sosyal sorumluluk olduğunu söyledi. Güler, akkor lambaların tasarruflu olanlarla değiştirilmesi, verimli motorların kullanılması, binaların yalıtılması ve beyaz eşyalarda enerjiyi tasarruflu kullanan A ve A+
modellerin kullanılması gibi önlemlerle 6 Keban barajı yapılmış olacağını söyledi.

Artık suların da boşa akmayacağını belirten Güler, bu konuda bin 600 proje üretildiğini söyledi. Katılımcılara 5-6 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak küçük bir tirbünü gösteren Güler, bir TIR'a sığmayacak kadar büyük tirbünlerin de olduğunu ve bunların da bir kasabanın elektrik ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi. Rüzgar ve güneş enerjisiyle ilgili çalışmaları da anlatan Güler, bir çatı kiremidi ve üzerine takılacak güneş pili ile binaların yalıtımında yararlanılan termal kamerayı gösterdi.

Güler, sanayicilere bu termal kameralardan alarak, fabrika ve diğer binalarda bu kameraları kullanarak, yalıtım işine girmeleri çağrısında bulundu.
Güler, daha sonra Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'e Ankara'nın rüzgar, güneş, jeotermal, maden haritalarını armağan olarak verdi.

ASO Başkanı Özdebir de, elektrik tüketimindeki artışın gelişmişliğin bir göstergesi sayıldığını belirterek, bunun bir ülkenin ekonomisinde işlerin yolunda gittiğini gösterdiğini söyledi. Özdebir, "Bizler artık rekabetin çok çarpıcı hale geldiği bir dünyada yaşamak istiyorsak, en önemli girdimiz olan enerjiyi verimli kullanmak zorundayız" diye konuştu.

Özdebir, ASO alarak Enerji Yönetim Merkezi'ni kurduklarını ve tüm üyelerinin elektrik tüketimi, gürültüsü ve kirliliklerini online olarak takip edebildiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*