Ankara'da Gül protestoları: 14 gözaltı

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Gül'ün isminin açıklanmasının ardından Ankara'da başta Çankaya Köşkü'nün çevresi olmak üzere değişik yer ve saatlerde küçük gruplar halinde çok sayıda eylem yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çankaya Köşkü'nün 1 nolu kapısı önünde ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk rozetleriyle toplanan bir grup, "Atatürk ilkelerine bağlı bir Cumhurbaşkanı istiyoruz" sloganları attı. Protestocu gruba yoldan araçlarıyla geçen bazı vatandaşlar da korna çalarak destek verdi. Polisin "dağılın" uyarısı üzerine değişik zaman ve güzergahlardan Köşk kapılarının önünden birer birer geçen grup üyeleri ellerindeki bayrakları salayarak protestolarını sürdürdü.

ADD üyesi gözaltında
Yine 1 nolu kapı önünde akşam saatlerinde toplanan bir grup da "Türkiye laiktir, laik kalacak" diye slogan attı. Çevik Kuvvet ekiplerinin uyarısına rağmen gösteriyi sürdüren 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Ankara'da 14 Nisan'da yapılan Cumhuriyet Mitingi'ni düzenleyen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) üyesi Mustafa Tevfik Kızgınkaya da yer aldı.
Omuzlarında Türk bayraklarıyla 2-3 kişilik gruplar halinde gösteriyi sürdüren bazı protestocular da polislere "Türk bayrağını taşımak suçsa bizi de alın" diye tepki gösterdi.
Kuğulu Park’ta toplanan bir başka grup da "Çankaya’nın yolları şeriata kapalı" diye slogan attı. Kızılay'dan AKP Ankara İl Başkanlığı'na yürümek istedeyen bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri de ABD, AKP ve Gül aleyhine sloganlar attı. Çevik Kuvvet'in oluşturduğu barikatın önünde slogan atan gruptakiler, "Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığının halkın tercihi olmadığını, siyasal ve toplumsal gerilimleri artıracağını" öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious