Ankara'da gündem Bahçeli'nin açılımı

Ankara'da gündem Bahçeli'nin açılımı.41090
  • Giriş : 25.04.2008 / 11:14:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 10:46:44

MHP lideri Bahçeli, 'kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan partilerin kapatılmasını önleyen' düzenlemeyi 23 Nisan resepsiyonunda yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, 40 gündür AK Parti'yle ilgili kapatma davasına kilitlendi. Ekonomiye ve AB sürecine zarar veren girişim karşısında çıkış yolu aranırken, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 23 Nisan resepsiyonunda yaptığı açılım çözüm umutlarını artırdı. Bahçeli, 57. Hükümet döneminde gündeme gelen ve parti kapatmada kesinleşmiş mahkeme kararı arayan teklifin arkasında durduklarını söyledi. "MHP'nin ondan geri kalan adımı yok. Şimdi onu korurken, bir adım daha atmayı gerektiren şartlar var." diyen Bahçeli, ülkedeki gerilime işaret etti: "Bir taraftan hukuki süreç devam ederdi, diğer taraftan sorunu Meclis'in nasıl çözeceği tartışılırdı." Bahçeli'nin bu sözleri dün Ankara'da büyük yankı buldu. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, açıklamalardan sonra iktidarın adımını görmek gerektiğini ifade etti, 'teklif getirsinler, tartışalım' çağrısında bulundu. Bugüne kadar 24 partinin kapatıldığını hatırlatan AK Parti Grup Başkan Vekil Sadullah Ergin de, eşi benzeri olmayan bu görüntüyü ortadan kaldıracak yaklaşımlara olumlu baktıklarını söyledi. CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, davayı etkileyecek hiçbir düzenlemeyi desteklemeyeceklerini vurgularken, DTP'li Bengi Yıldız, Bahçeli'nin sözlerini 'Meclis'in önünü açan bir yaklaşım' olarak değerlendirdi: "Siyaset sıkıştırılıyor. Bahçeli de bundan kaygı duyuyor."

MHP, seçmenin cezalandırıldığı gerekçesiyle parti kapatmaya karşı. Sorunun Meclis'te mutabakatla çözülmesini istiyor. Ancak MHP'nin kamuoyuna açıkladığı ilk teklif, iktidarı memnun edecek cinsten değildi. Buna göre parti kapatma zorlaşacak; ama bireysel yargılanma söz konusu olacaktı. Milletvekili dokunulmazlıkları yeniden ele alınacaktı. Bu paket, Başbakan Erdoğan ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da içinde bulunduğu 71 ismi siyaset yasağından kurtarmıyordu. Bu öneriye sıcak bakmayan AK Parti, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin imzasını taşıyan 8 yıl önceki bir formülü gündeme getirdi. Bahçeli, 23 Nisan Resepsiyonu'nda sürpriz bir çıkış yaparak bu teklifin de arkasında durduğunu açıkladı. Bahçeli, "MHP'nin ondan geri kalan adımı yok. Şimdi onu korurken, bir adım daha atmayı gerektiren şartlar var." dedi. Bu çıkış, Başkent'i hareketlendirdi. "Ecevit formülü" olarak bilinen parti kapatmayı zorlaştıran teklif, DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde gündeme geldi. Fazilet Partisi'nin kapatılmasını engellemeyi amaçlayan teklif Meclis'te oylandı ancak yeterli oyu alamadı. 'Odak' fiilini somutlaştıran değişiklik, bir partinin suç odağı olabilmesi için kesinleşmiş mahkeme kararını şart koşuyordu. Bu çerçevede bir değişikliğe gidilirse AK Parti'ye açılan kapatma davası düşecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın iddianamesinde yer alan suçlamalar mahkeme kararına dayanmıyor.

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, Bahçeli'nin çıkışının 'çok önemli' olduğunun altını çizdi. Bu sözlerin Bahçeli'nin yol açıcı, ülke sorunları için öngörücü bir yaklaşım içinde bulunduğunun göstergesi olduğunu kaydetti. Şandır, "Şimdi iktidar partisinin ne yapacağını görmemiz gerekir. Varsayım üzerine değil, sonuç üzerinde konuşmak gerekir. İktidar partisi, Anayasa Değişikliği teklifini getirsin. Üzerinde düşünelim, tartışalım." dedi. Şandır, "AK Parti 2000 yılındaki teklifin aynısıyla gelirse MHP, nasıl bir tavır takınır?" şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi: "MHP, kurulları olan, kararları ve ilkeleri olan bir siyasi partidir. Böyle bir teklif gelirse konu değerlendirilir. Kendi programı ve ilkeleri doğrultusunda kamuoyuna bir açıklamada bulunuruz. Bir varsayımın üzerine konuşmak doğru değil."

Bahçeli'nin yaklaşımı AK Parti'de memnuniyetle karşılandı. Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, 'olumlu her öneriye' açık olduklarını söyledi. Ergin, "1962'den bu yana geçen 46 yıllık sürede 49 kapatma davası açıldı. Bunun neticesinde 24 parti kapatıldı. Bu, Türkiye'nin hak ettiği bir manzara değil. Eşi benzeri olmayan bu tür bir görüntüyü ortadan kaldıracak her türlü yaklaşıma olumlu bakarız. Aslında bu, TBMM için görev mahiyeti taşıyor." şeklinde konuştu.

Teklifte Bülent

Ecevit'in de imzası var

Parti kapatmayı zorlaştıran teklif, DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde gündeme geldi. 2000 yılında Fazilet Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nde davası sürerken Anayasa'nın 69. ve 101. maddelerinde değişiklik yapılması planlandı. Teklifin altında, merhum Bülent Ecevit, Bahçeli ve ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın imzası bulunuyordu. Pakette, kapatma için 'kesinleşmiş mahkeme kararı' arayan düzenlemenin yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresini uzatmak için 5+5 formülü de yer aldı. Ancak FP, Demirel'le ilgili madde sebebiyle teklife destek vermedi. Değişiklik yapılmayınca mahkeme, 2001'de FP'yi kapattı. 69. maddenin 6. fıkrasına eklenmesi düşünülen ibare şöyleydi: "Bir siyasi partinin kapatılmasına, ancak o partinin kanunla belirlenen ölçülere göre bu nitelikteki fiillerin işlendiğinin yetkili mahkemelerce kesin hükme bağlandığı ve bu kesin hükümlerin odak oluşturmaya yeterli olduğu hususunun Anayasa Mahkemesi'nce tespit edilmesi halinde karar verilir."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious