Ankara'da kalpazan çetesine ağır darbe

  • Giriş : 18.06.2007 / 13:52:00

100 bin YTL sahte para basımı gerçekleştirerek piyasaya sürdükleri tespit edilen 8 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da, günlük ortalama 100 bin YTL sahte para basımı gerçekleştirerek piyasaya sürdükleri tespit edilen 8 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro amirliği ekiplerinin düzenlediği 'Piyango Operasyonu' kapsamında Ankara'da sahte YTL ve dolar bastıkları ve bu paraları piyasaya sürdükleri belirlenen çete takibe alındı. Ekiplerin, 6 ay süren çalışması sonucunda teşekkül halinde kalpazanlık, piyasaya sahte para sürmek ve evrakta sahtecilik suçunu işledikleri tespit edilen Dursun K., Mehmet S.D., Serdar A., M. Mekin A., Seyfettin Ö., Osman Ç., Mehmet Ç. ve Fuat Y. isimli şahıslar göz altına alındı.

Operasyon kapsamında, 754 adet sahte 100 YTL, bin 384 adet sahte 50 YTL ve 589 adet sahte 20 YTL ollak üzere, piyasaya sürülmeye hazır toplam 156 bin 38 YTL sahte para ile sahte para basımında kullanılmak üzere hazırlanmış üzerinde Atatürk fligramı ile şeritler bulunan 2 adet kalıp, sahte para yapımında kullanılan boya, yaldız, üzerinde Atatürk fligramı bulunan çok miktarda şeritli kağıtlar, sahte para basımında kullanılan yazıcı özelliği taşıyan 1 adet renkli fotokopi makinası ve sahte çekler ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan şüphelilerin günlük ortalama 100 bin YTL sahte para basımı gerçekleştirerek, ellerinde bekletmeden yurt çapında dağıtımını yaptıkları belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious