Ankara'da Kürt sorunu konuşuldu

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Kürt Demokrasi Forumu'nun Ankara Kent Otel'de düzenlediği Kürt Konferansı'nda, Kürt sorununun tarihi, sosyolojik ve siyasi boyutları değerlendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü için federasyon sistemini önerirken, sosyolog İsmail Beşikçi, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Türkiye'nin İngilizlerle anlaşarak Kürtlerin "başına lanetli bir çorap" geçirdiğini söyledi. araştırmacı Faik Bulut da, Kürt sorunun herhangi bir iktidar tarafından nihai çözüme kavuşturulmasının beklenmemesini, her iktidar döneminde bazı aşamalardan geçilerek hedefe ulaşılabileceğini kaydederken; siyasetçi-yazar Tarık Ziya Ekinci ise Kürtlerin azınlık hakları için mücadele etmesi gerektiğini savundu.

Kürt Demokrasi Forumu ve Akademik Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenen "Kürtler Kürt Sorununa Nasıl Bakıyor" konulu konferans, Kent Otel'de yapıldı. Bayındırlık eski bakanlarından Şerafettin Elçi, Hak Par Genel Başkanı Sertaç Bucak, sosyolog İsmail Beşikçi, siyasetçi-yazar Tarık Ziya Ekinci, araştırmacı-yazar Faik Bulut'un katıldığı konferansa, 180 kişi katıldı. Konferansın en ilginç misafirleri ise ABD Büyükelçiliği siyasi işlerinden sorumlu diplomatlarından Jeffrey S. Collins ve Jale Ersoy oldu.

Konferansta, eski Bayındırlık Bakanı Şerefattin Elçi, Kürtçe olarak konuşmasına başladı. Ancak salonda bulunan bir çok kişinin Kürtçe bilmemesi nedeniyle Elçi konuşmasına Türkçe devam etti.

Elçi, Kürt sorununun çözümü için federatif çözümü benimsediklerini ve kuruluş hazırlıklarını yaptıkları partinin programında buna yer vereceklerini söyledi. Elçi, hukuki olarak bu konuda Anayasa'da siyasal partilerin kapatılmasını gerektiren bir durum olmadığını iddia etti. Türkiye'de Kürt sorununun tam olarak ne olduğunu ve çözüm yollarının ne olması gerektiği konusunda herkesin bilgi sahibi olduğuna vurgu yapan Elçi, Kürt sorununu "Kürtlerin, kendisini yok etmek isteyen devlete karşı gösterdiği irade" olarak tanımladı.

Kürtlerin tarihin eski halklarından biri olduğunu anlatan Elçi, Kürtlerin kendisine ait bir tarihi, coğrafyası ve dili olduğunu bu nedenle kendi topraklarında çoğunluğu temsil ettiğini söyledi.

ELÇİ: " KÜRTLERİN KENDİ KADERLERİNİ BELİRLEME HAKKINA SAHİP OLMALI"

Elçi, Kürtlerin kendi kaderini belirleme hakkına sahip olduğunu, BM sözleşmesinin de buna elverişli olduğunu ifade ederken, bu hakkın ayrılıkçılık olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi. Elçi, Kürtlerin federatif bir sistemle kendi kendisini yönetmemesi halinde elde edilen hakların bir başkasının hakimiyetinde bulunmasından dolayı daha sonra yeniden tehlikeye gireceğini kaydetti.

Kürtçe'nin Türkiye'de eğitimde resmi olarak kabul edilmesini isteyen Elçi, tüm kamu çalışanlarına da ikinci resmi dil olarak Kürtçe'yi bilme zorunluluğu getirilmesini talep etti.

Kürtlerin kendi kendini yönetme hakkına sahip olmasını değerlendiren Elçi, "Özellikle Güney'deki oluşum Kürtlere bunun zevkini tattırdı. Artık özgürler, hürler, bir başkası ona hükmetmiyor" dedi. Güney Kürdistan'da 'polis devleti' yerine 'garson devlet' bulunduğunu ve Kürtlere hizmet ettiğini savunan Elçi, "Onun için bu zevki bizim de tatmamız gerekir" dedi.

BEŞİKÇİ: " MİLLETLER CEMİYETİ KÜRTLERE ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK ETMİŞTİR"

İsmail Beşikçi, Kürt sorununun tam olarak anlaşılabilmesi için Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Ortadoğu'da İngilizlerin denetiminde gerçekleşen yapılanmanın tam olarak bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Beşikçi, "Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Milletler Cemiyeti, Kürtlere çok büyük tarihsel haksızlık yapmıştır. Bu Kürtlerde, bir insanın iskeletinin veya başının parçalanması etkisi yarattı" dedi. Kürtlerin direniş hareketlerinin İngilizler tarafından zehirli gazlar atılarak bastırıldığına dikkat çeken Beşikçi, "Tarihte ilk defa zehirli gazlar Kürtlere karşı kullanılmıştır" dedi.

Beşikçi, Arapların da 22 devlete bölündüğünü ancak Kürtlere yönelik parçalama hareketinin 'tarihten yok etme' amacını taşıdığını söyledi. Bu durumun yeni kurulan Türk devletinin Musul'daki haklarından vazgeçme karşılığında İngilizlerden Kürtlerin hak taleplerini karşılıksız bırakması şartını ileri sürmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Beşikçi, "2004 yılında yapılan Atina Olimpiyatları'na 204 devlet katıldı. Bunlardan en az 50 tanesinin nüfusu 1 milyondan daha azdı. Kürtlere sorarsanız, 30-40 milyon olduklarını söylerler. Ama Kürtlerin bir devleti yok. Birleşmiş Milletler'de, İslam Konferansı Örgütü'nde temsiliyeti yok" diye konuştu. Beşikçi "Bu çok haksız bir düzendir çok ağır ve tarihsel haksızlıklar söz konusudur. Ulusların kendi kaderini en çok belirlediği dönemlerde Kürtler bölüp parçalanmıştır" dedi.

İngilizlerin bütün sömürgelerinde özerk yönetimlere izin verdiğini ifade eden Beşikçi, bir tek Kürdistan'da bunun hayata geçirilmemesinin nedeni olarak Türkiye'nin Musul pazarlığını öne sürmesine bağladı. Beşikçi, aynı dönemde Kürtlerin Sovyet yönetiminin destek talebinde bulunduğunu ancak gerekli desteğin verilmediğini söyledi.

BULUT: "PKK FOBİSİ KÜRT FOBİSİNE DÖNÜŞTÜ.

Faik Bulut, PKK'nin ilan ettiği yeni ateşkesin diğer ateşkeslerden farklı olduğunu söyledi. Bu dönemde tabandan daha çok talep gelmesinin ve ateşkesin uluslararası boyutlu olmasının çeşitli avantajları da beraberinde getirdiğini ifade eden Bulut, "Ateşkesi mümkün olduğu kadar savunmak, demokratik tartışma ortamlarını sağlamak ve kutuplaşmaların önüne geçmek gerekiyor" dedi. Türkiye'nin içerisine girdiği toplumsal kutuplaşmanın 1992 sürecinden daha ileri bir duruma geldiğini belirten Bulut, bunun nedeni de devletin PKK fobisinin genel bir Kürt fobisine dönüşmesine bağladı. Bulut, medyanın bu konuda olumsuz bir rol üstlendiğini ifade etti.

Hak Par Genel Başkanı Sertaç Bucak, Kürt sorununun çözümü için federasyon önerisini benimsediklerini ifade ederken, "Federasyon çözümü ayrılıkçı değil, birleştirici bir çözümdür. Federasyon çözümü, çıkmaz sokaktan ana caddeye çıkmaktır" dedi. Bucak, Türkiye'de Kürtler arası birlikteliği savunduklarını ve bunun için çaba göstereceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious