Ankara'da Meclis'e yürüyen sendikalar polisi taşladı

Ankara'da Meclis'e yürüyen sendikalar polisi taşladı.20570
  • Giriş : 01.04.2008 / 17:48:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 18:13:22

TBMM'ye yürümek istenmesi üzerine eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin, Numune Hastanesi'nden TBMM'ye yürümek istemeleri üzerine eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı.

SES'e üye bir grup, Numune Hastanesi önünde toplanarak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın ''geri çekilmesi'' istemiyle iş bıraktı.

Buradan TBMM'ye yürümek isteyen gruba, ''farklı güzergahtan gitmek istedikleri gerekçesiyle'' polis tarafından izin verilmedi.

Eylemcilerin önünde bariyer kuran çevik kuvvetle göstericiler arasında çıkan gerginlik üzerine olay yerine takviye ekipler ve panzerler geldi.

Güvenlik Şube Müdürü Vedat Koyuncu, göstericilerin TBMM'ye yürümekte ısrar etmeleri üzerine, ''Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Devam ederseniz güç kullanarak sizi gözaltına almak zorunda kalacağız. Lütfen güç kullanmak zorunda bırakmayın'' şeklinde uyarıda bulundu.

Göstericiler, burada yaklaşık 1.5 saat bekletildi. Daha sonra göstericilerin güzergah konusunda ikna edilmesi üzerine yürüyüşlerine izin verileceği belirtildi. Bu sırada, yürüyüşe izin verilmediği gerekçesiyle dışarıdan gelen 10-15 kişilik başka bir grup, Numune Hastanesi'nin önündeki yolu kapatmak isteyince polis tarafından çembere alındı. Bekleyiş sürerken eylemciler hastanenin arka çıkışına yöneldiler. Göstericiler, Hacettepe Hastanesi'nin önünde polis tarafından durduruldu. Burada göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Bu gruba destek veren SES'e üye başka bir grup da polis tarafından İbni Sina Hastanesi önünde durduruldu. Hacettepe Hastanesi önündeki cadde tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı.

SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ YASA TASARISINA KARŞI EYLEMLER...

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı, yurdun çeşitli yerlerinde protesto edildi.

KESK Sivas Şubeler Platformu üyesi bir grup, Cıbıllar Parkı önünde toplanarak tasarı karşıtı slogan attı.

Platformun Dönem Sözcüsü Mustafa Çoban, burada grup adına yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulunda görüşülen tasarı ile emeklilik yaşının 65'e çıkarılarak, emekliliğin tamamen hayal haline geleceğini belirtti.

Yasanın katılım ve katkı paylarıyla sağlığı paralı hale getireceğini, emekli aylıklıklarını düşüreceğini ifade eden Çoban, ''Kamuoyunun tüm tepkisine, meslek ve emek örgütlerinin itirazlarına rağmen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası, Genel Kuruldan geçirilmek isteniyor'' dedi.

Bu yasanın yürürlüğe girmesine ''asla izin vermeyeceklerini'' söyleyen Çoban, ''Yasa Meclisten geçse de gündemimizden düşmeyecektir. Bu yasaya karşı mücadelemizi sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra dağıldı.

-EDİRNE-

Yasa tasarısı Edirne'de, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'nin oluşturduğu platform üyelerince, belediye binasından AK Parti İl Başkanlığı binası yakınına kadar yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Edirne Belediyesi önünde toplanan grup, tasarı karşıtı sloganlar atarak,pankartlarla yürüyüşe geçti.

AK Parti İl Başkanlığının karşısındaki otoparkta ortak basın açıklamasını DİSK Edirne Şube Başkanı Arif Kuday yaptı.

Kuday, AK Parti'nin Sosyal Güvenlik Reformu ve Genel Sağlık Sigortası gibi kavramları, IMF ile yürüttüğü tüm müzakerelerin, niyet mektuplarının, gözden geçirmelerin ve stand-by anlaşmalarında pazarlık meselesi olarak kullandığını iddia etti.

Yasa tasarısının, TBMM Genel Kurulundan derhal geri çekilmesini isteyen Kuday, şunları kaydetti:

''Kendileri 2 yılda kıyak emekli olurken, emekçilerin 65 yaşında emekli olmasına, açlık sınırının altında emekli maaşı almasına parmak kaldıranlar; her türlü sağlık hizmetinden hiçbir tutar ödemeksizin faydalanırken, yurttaşların hastanelerden faydalanmak için katkı ve katılım payı ödemesine, sağlığın paralı hale getirilmesine parmak kaldıranlar, bu halkın yüzüne nasıl bakacaklar?''

Grup, basın açıklamasının ardından slogan atarak dağıldı.

-ADANA-

Adana'da çeşitli sendika, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyeleri, tasarıyı protesto etti.

Başkent Üniversitesi Seyhan Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde toplanan bir grup ile Eğitim-Sen Derneği önünde toplanan diğer grup, sloganlar eşliğinde yürüyerek Sular Kavşağında birleşti.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Türk Diş hekimleri Birliği üyeleri, daha sonra İstasyon Meydanına kadar yürüdü.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Mehmet Antmen, burada grup adına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dört bir yanında on binlerce emekçinin, bu tasarının TBMM'den derhal geri çekilmesi için alanları doldurduğunu belirtti. Antmen, hükümetin yaklaşık 5 yıldır emekçilerin taleplerini duymazdan geldiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından halay çekip, sloganlar atan grup dağılırken, basın açıklaması öncesi İstasyon Meydanında yolu trafiğe kapatmak isteyen Halkevleri üyesi bir gruba, sendika temsilcileri, ''Biz yol kapatmaya değil, sorunlarımızı dile getirmeye geldik. Eylemi başka taraflara saptırmayın'' diyerek tepki gösterdi.

-DİYARBAKIR-

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubesi önünde toplanan KESK, DİSK, TTB, TDB, Eğitim-Sen ve Diyarbakır Demokrasi Platformu üyeleri, taşıdıkları dövizlerle Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, hükümetin çalışanlarını düşünerek bu yasadan bir an önce vazgeçmesini istedi.

Karahan, ''Yeniden bir gerginlik getirilmeye çalışılıyor. Bunun karşısında da demokratik tepkilerimizi göstereceğiz. Eylemlerimizi 12 nisana kadar her gün sürdüreceğiz'' dedi.

İş bırakma eylemine katılan çalışanlar, davul zurna eşliğinde halay çekerken, bazı hastalar da eyleme destek verdi.

-MERSİN-

Halkevleri üyesi bir grup, yasa tasarısını protesto etmek amacıyla SSK İl Müdürlüğü binasında bir odayı işgal etti.

Halkevleri üyesi olduğu belirtilen O.Y, Y.B, U.K ve T.E, Atatürk Caddesi'ndeki SSK İl Müdürlüğü binasında kullanılmayan bir odayı işgal ederek, binanın dış yüzeyine, ''GSS'yi Meclisten çekin'' yazılı pankart astı.

Polisin binayı boşaltmaları uyarısı karşısında yaklaşık yarım saat direnen gruptakiler, ''Binayı ancak yasa geri çekildiği takdirde boşaltacaklarını'' belirttiler.

Daha sonra polis, odayı işgal edenleri gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi karakola götürülürken, binaya asılan pankart indirildi.

Bu arada, Defterdarlık önünde toplanan bir grup, yasayı protesto ederek, AK Parti Mersin İl Başkanlığına kadar yürüdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious