Ankara'da sadece 'ağır hasarlı konutlar' yıkıldı

Ankara'da sadece 'ağır hasarlı konutlar' yıkıldı.11754
  • Giriş : 21.12.2007 / 10:54:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:35:52

Ankara bayram sabahı 5,7'lik depremle sarsıldı, can kaybı yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ankara'nın Bala ilçesinde dün saat 11.48'de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı yaşandı. Can kaybının yaşanmadığı depremde, Bala'nın bazı köylerindeki 15 evde hasar meydana geldi. Deprem, depremin başta Bala olmak üzere Haymana, Karakeçili, Çelebi, Kulu, İkizce, Yenice ve yakın çevresinde kuvvetlice hissedildi.

Sarsıntı, Ankara'nın komşu illeri Konya, Afyon, Kırıkkale, Çorum'un bazı bölgelerinde de fark edildi.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, merkez üssü Ankara'nın Bala ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depremin artçılarının devam ettiğini belirterek, "3,5-4 civarında artçıları olacaktır." dedi. Bölgede daha büyük bir deprem beklemediklerini ifade eden Prof. Dr. Altay, "5,7 şiddetindeki bu depremin ardından artçılar devam ediyor. Bu, orta şiddette bir deprem. Bu şiddetteki deprem kırsal bölgelerdeki kerpiç yapılarda hasar yapabilir. Onun dışında hasar beklemiyoruz." şeklinde bilgi verdi.

Hasar gören binalara girilmemesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Gülay Altay, şunları kaydetti: "En azından artçı depremler bitene kadar vatandaşların bunu yapması gerekir. Ayrıca bu bölgede arkadaşlarımız, depremin öncü mü, yoksa artçı mı olduğuna ilişkin teknik çalışma yapmaktadır. Onlar bize daha fazla bilgi vereceklerdir."

Işıkara: Münferit bir sarsıntı

Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 5,7 büyüklüğündeki ana şoktan önce 3 veya 4 tane öncü şok meydana gelmesinin ilginç olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Işıkara, "O, oraya münferit bir depremdi. Bitmiştir." yorumunda bulundu.

Türk Kızılayı, 5,7 şiddetindeki depremin ardından Bala'ya 20 çadır, 50 battaniye, 50 yatak, mutfak malzemesi ve uzman ekip gönderdi. Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, Kızılay Afet Operasyon Merkezi'nin alarm durumuna geçtiği kaydedildi. Açıklamada, deprem haberinin alınmasının ardından durum ve ihtiyaç tespiti yapması için bölgeye 2 uzman personelin gönderildiği belirtildi.

Depremin etkisiyle Bala'nın Sarıpınar köyünde ilk belirlemelere göre 15 ev hasar gördü. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, depremde, herhangi can kaybı, yaralanma, hayvan telefi olmadığını belirtirken, ekiplerin bölgede hazır bekletileceğini vurguladı. Atalay, "Bize ulaşmayan bir hasar varsa diye, ekipler oralara ulaşacak." dedi. Ankara Valisi Kemal Önal, Abazlar köyünde de bazı evlerde hasar görüldüğünü kaydetti. Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz ise ilçe merkezinde hasar olmadığını açıklarken, ilçede saat 09.36'dan 11.56'ya kadar 7 sarsıntı meydana geldiğini söyledi. Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz da depremin merkez üssü olan Ankara'nın Bala ilçesine gelerek incelemelerde bulundu.

Bu arada, Muğla'nın Fethiye ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. depremde can ve mal kaybı olmadı. Ankara, Zaman

Yeniyapan köyünde minare yıkıldı

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, depremin ardından, Bala'ya bağlı Yeniyapan köyünde bir minarenin yıkıldığını, Sırapınar ve Avşar beldelerinde ise bazı binaların hafif hasar gördüğünü bildirdi. Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre bir can kaybı olmadığı belirtildi. Bala'ya bağlı Yeniyapan köyünde bir minarenin yıkıldığı, Sırapınar ve Avşar beldelerinde ise bazı binaların hafif hasar gördüğü bildirildi. Sivil Savunma'ya ait iki öncü ekibin bölgeye yönlendirildiği, yapılacak tespitlere göre ihtiyaç duyulması halinde yardım malzemesi gönderilmek üzere hazırlık yapıldığı kaydedildi.

Bala'da aralık ayında 15 öncü deprem belirlendi

Bala'da meydana gelen 5,7'lik depremin ardından, saat 13.11 itibarıyla hafif şiddette 7 ayrı deprem daha yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Ankara çevresinde, aralık ayında 15'i Bala'da, 1'i Elmadağ'da olmak üzere toplam 16 deprem kaydedildi.Bala'da dün saat 11.48'de meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.11'e kadar 7 hafif şiddetli deprem daha yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, 5,7'lik depremin ardından saat 11.56'da 4, 12.10'da 3,4, 12.16'da 3,6, 12.21'de 3,2, 12.28'de 3,2, saat 12.33'de 2,9 ve saat 13.11'de 3,5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious