Ankara'da sınır ötesi krizi

Ankara'da sınır ötesi krizi .16536
  • Giriş : 27.09.2007 / 15:43:00

Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani uzlaşmaya yanaşmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terörle Mücadele Anlaşması yapmak için Ankara’ya gelen Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ve beraberindeki heyet, Türk tarafının sıcak takibe ilişkin talebinde ısrarcı olması üzerine uzlaşmaya yanaşmadı.

Terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlarda kaçanların Irak sınırlarından sonrada takibini içiren, “sıcak takip” konusu görüş ayrıcalığı yarattı ve görüşmeler son gününde kilitlendi.

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, "Görüş ayrılıkları var" sözleriyle açıkladığı tıkanma Terörle Mücadele Mutabakat Zaptı’nda devam ediyor. Ziyaretin son gününde Türk ve Irak heyetleri son defa İçişleri Bakanlığı’nda bir araya gelirken, Irak tarafının sıcak takibe şart koymaya çalıştığı bildirildi.

IRAKLI BAKAN OTELDEN İZLİYOR

Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani de gelişmeleri kaldığı Swiss Otel'den takip ederken, heyetlerin uzlaşma sağlanamadığı için siyasi iradeye danışmak üzere dün akşam çekildikleri öğerildi.

Bu sabah tekrar başlayan görüşmelere katılan Irak heyeti, öğle saatlerinde Swiss Otel'e geldi. Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, "Görüş ayrılıkları var, halletmeye çalışıyoruz" derken, anlaşmanın bugün imzalanıp imzalanamayacağına ilişkin olarak da, "Belli değil" dedi.

Anlaşmada tıkanmaya neden olan madde, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalar çerçevesinde kayıtsız şartsız terör operasyonlarda sıcak takibin mutabakat zaptında yer almasını isterken, ırak tarafı bunun ancak Irak hükümetinin izni şartı ile izin verilmesini istiyor.

Sınırdaki PKK faaliyetleri ile mücadele ve operasyon koordinasyonu için iki ülke büyükelçiliklerinde ve sınır noktalarında irtibat görevlileri bulunacak. Anlaşmanın uygulaması belli aralıklarla, içişleri bakanlıkları başkanlığında koordinasyon kurullarında değerlendirilmesi konularında uzlaşma sağlanırken, kırmızı bültenle aranan PKK'lıların iadesi ya da Irak'ta yargılanması, terör örgütünün propaganda faaliyetlerinin durdurulması, televizyon yayınlarının engellenmesi hükümleri de mutabakat metninde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious