Ankara'da su alarmı

Ankara'da su alarmı .9056
  • Giriş : 17.07.2007 / 11:38:00

Başkent alarm veriyor. Barajlardaki doluluk oranı düştü. Kesintiler başlıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkente içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8'lere kadar düştüğü, bu nedenle Ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı bildirildi.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yetkilileri, yaptıkları açıklamada, barajlardaki su seviyelerinin, tüketimin değişmemesi, yağış azlığı ve aşırı buharlaşma nedeniyle minimum seviyelere kadar indiğini belirttiler.

Kente su sağlayan barajların toplam su hacimlerinin 1 milyar 509 milyon metre küp olduğunu ifade eden yetkililer, şu andaki doluluk oranının yüzde 8'lere düştüğüne dikkati çektiler.

Yetkililer, Ankara'da günde 1 milyon metre küp su tüketildiğine işaret ederek, mevcut suyun en fazla 80 gün yeteceğini kaydettiler.

BARAJLARDAKİ SU DURUMU

Ankara çevresindeki Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarının toplam 1 milyar 509 milyon metre küp su kapasitesi olmasına karşın şu anda barajlarda 80 milyon metre küp civarında kullanılabilir su bulunuyor.

Barajlardaki son durum şöyle:

ÇAMLIDERE BARAJI:
Ankara'ya su sağlayan barajlar içinde kapasite olarak en büyük baraj. Bu barajın toplam kapasitesi 1 milyar 220 milyon metre küp. Şu anda bu barajda kullanılabilir su miktarı 48 milyon 271 bin metre küp.

KURTBOĞAZI BARAJI:
Eski barajlardan birisi olan Kurtboğazı Barajı'nın toplam kapasitesi 92 milyon 53 bin metre küp. Şu anda bu barajda 17 milyon 831 bin metre küp su rezervi bulunuyor.

AKYAR BARAJI:
Bu barajın kapasitesi 56 milyon metre küp. Barajda şu anda 6 milyon 420 bin metre küp su bulunuyor. Bu barajın suyu Eğrekkaya Barajı'na akıtılıyor.

EĞREKKAYA BARAJI:
Barajın kapasitesi 112 milyon 300 bin metre küp. Şu anda bu barajda 5 milyon 198 bin metre küp su bulunuyor. Akyar Barajı'ndan gelen suyla birlikte Eğrekkaya Barajı'nda toplanan sular Kurtboğazı Barajı'na aktarılıyor ve bu barajlar Kurtboğazı Barajı'nı besliyor.

ÇUBUK 2 BARAJI:
Ankara-Kızılcıhamam yolu kıyısındaki Çubuk 2 Barajı'nın kapasitesi 22 milyon 445 bin metre küp. Barajda 3 milyon 485 bin metre küplük su rezervi bulunuyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious