Ankara'da su alarmı

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkentin üç yıl kuraklık çekeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkentin üç yılının kurak geçecek gibi göründüğünü ifade ederek, “’Küresel ısınma nedeniyle, Kızılırmak’tan 2030 yılında getirilmesi planlanan suyu hiç hesapta yokken kısa sürede getirmek zorundayız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, kente su getirilmesi için Gökçek’e yetki verilmesiyle ilgili önerge üzerine, başkentin su ihtiyacını görüştü.

Gökçek başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, başkentte kuraklık yaşanması olasılığına karşı, Gerede’den ve Kızılırmak üzerine kurulu Kesikköprü ile Hirfanlı barajlarından su getirilmesi üzerinde durdu.

Meclis üyelerinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gökçek, “Küresel ısınma nedeniyle, Kızılırmak’tan 2030 yılında getirilmesi planlanan suyu hiç hesapta yokken kısa sürede getirmek zorundayız” dedi.

Melih Gökçek, döşenecek 80 kilometrelik hatla Gölbaşı İlçesi’ne kadar getirilecek suyun ikinci bir tesiste arıtıldıktan sonra Ankara’ya verileceğini söyledi. Başkent’in bu yöntemle 15 yıllık su ihtiyacının karşılanabileceğini kaydeden gökçek, 8 ay içinde tamamlanacak projenin 250 milyon dolara malolacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious