Ankara'da su kesintileri hastaneleri zor durumda bıraktı

  • Giriş : 10.08.2007 / 10:41:00

Ankara'daki su kesintileri nedeniyle.hastanelerin çoğunda acil vakalar dışında hasta kabulü yapılmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ameliyatlar ileri tarihe alınıyor. Hastaneler su ihtiyacını tankerlerle karşılamaya çalışıyor.

Türkiye'nin dört bir yanından hastaların sevk edildiği üniversite hastanelerinde kesintiler nedeniyle zor günler yaşanıyor. Birçok hastane acil vakalar dışında hasta kabul etmemeye çalışıyor.

Ankara Üniversitesi Hastanesi acil olmayan ameliyatları iptal etmeye başladı. Gazi Üniversitesi'nde de hijyen sağlamak için hastaneye ziyaretçi ve refakatçi sınırlaması getirdi.

Hacettepe Hastanesi de su sıkıntısı yaşayan diğer bir üniversite hastanesi. Hastane çareyi su tankerlerinde arıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı su tankerleri gün içerisinde birçok hastanenin deposuna takviye yapıyor.

CNN TÜRK'ün sorularını yanıtlayan Hacettepe Üniversitesi Hastaneler Genel Direktörü Pof. Dr. Uğur Erdener, hastanenin günlük ihtiyacını taşıma suyla karşılamanın olanaksız olduğunu söyledi.

Erdener, "Saatlik ihtiyacı 100 ton suyu geçebilen bir hastanede taşıma suyla ihtiyacı karşılamak olası değil" dedi.

Salgın hastalık riski arttı

Hacettepe'de su tasarrufu için alınan önlemler arasında en dikkat çeken şey ise çalışanlara dağıtılan kumanyalar. Hastalar normal kaplarda yemek yerken, çalışanlara bulaşık çıkmaması için kumanya dağıtılıyor.
Prof. Erdener, "Kumanya veriliyor. Ekmek ayran bunun yanında su yok. Melih Gökçek deyince akan sular durdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde bu sorunun yaşanması korkunç" diye konuştu.

Sadece hastanelerde değil bazı özel işyerleri ile kamu kuruluşlarında da personele yemek plastik kaplarda verilmeye başlandı.

Salgın hastalık riski artarken, beklenen haber Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün kesintilerin son bulduğunu 24 saat içinde Ankara geneline su verileceğini açıkladı.

Suyun bugün akşama kadar, Ankara geneline ulaşması bekleniyor. Belirli bir süre, kesintisiz olarak su verildikten sonra, Büyükşehir Belediyesi yeniden su kesintisine gidecek.

Ankara'da ana ishale hattından direkt olarak beslenen bölgelerle, Batıkent, Balgat gibi alt kotlar bundan sonra kesintisiz olarak su alacak. Ancak, kentin yüksek kotlarına suyun ulaşmasında yaşanacak güçlüklerden dolayı özel bir kesinti programı uygulanacak.

Yenimahalle, Keçiören, Çankaya, Altındağ gibi yüksek bölgelerde su mahalle bazında kesintili olarak verilecek.

Bu arada Sağlık Bakanlığı kesintilerin ardından gelecek suyun ilk 6 saatte kaynatılmadan içilmemesini istedi. Bakanlık ayrıca, meyve ve sebzelerin yüzde 1'lik klor solüsyonları ile yıkanmasını önerdi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious