Ankara'da Türkçe şöleni

Ankara'da Türkçe şöleni.20520
  • Giriş : 26.05.2008 / 08:34:00

Ankara dün sıra dışı günlerinden birini yaşadı. Türkçe Olimpiyatları'na katılmak için 110 ülkeden gelen öğrenciler, başkente unutulmaz bir şölen sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Farklı milletlere mensup gençler, söyledikleri şiir ve şarkılarla adeta Ankara'nın havasını değiştirdi. Altınpark'ı tıklım tıklım dolduran vatandaşlar da, Türkçenin dünya dili olma serüvenine şahitlik etti.

Moğol Altan-ochır'ın söylediği 'Gesi Bağları' türküsü ile Moldovalı öğrencilerin sahnelediği 'Giresun karşılaması' büyük ilgi görürken, Kamboçyalı gencin 'Çile Bülbülüm Çile' şarkısına binlerce kişi eşlik etti.

Başkentteki Kültür Şöleni'ne komşu illerin yanı sıra İzmir ve Bursa'dan gelen ziyaretçiler de büyük ilgi gösterdi. Şölene öğrencilerden önce gelen vatandaşlar, yağmur altında stantların açılışını bekledi.

Misafir öğrencileri bağırlarına basan Çorumlular, çuvallar dolusu leblebi dağıttı. Bursa'dan otobüslerle gelenler de İzmir ve diğer illerden gelenler gibi öğrencilere hayran kaldı.Kültür Şöleni'ni izlemek için Bursa'dan gelen Ahmet Boduç ve arkadaşları, "Dünya Ankara'ya gelmiş, biz Bursa'dan gelmişiz çok mu!" derken, Türkçenin bir dünya dili olacağına inandığını söyledi. Dün öğrencilerin üç kez Altınpark amfi tiyatrosunda söyledikleri şiir, şarkı ve sergiledikleri gösterilerden oluşan sahne etkinlikleri de izleyenleri mest etti.

Türkmen kızı Meryem Çoban'ın okuduğu 'Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor' şiiri, Moğol Setsen Altan-ochır'ın söylediği 'Gesi Bağları' türküsü, Kazak bir öğrencinin seslendirdiği 'Süleymaniye'de Bayram Sabahı' şiiri, ABD Nevadalı Emma White'ın söylediği 'Mehlika Sultan' şiiri Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.Moldovalı öğrencilerin sahnelediği 'Giresun karşılaması' oyunu ile Pakistanlı Ramazanşoh ve Şohruhi'nin sergilediği Hacivat Karagöz de yoğun ilgi görürken, Kamboçyalı öğrencinin söylediği 'Çile Bülbülüm Çile' şarkısına izleyenler hep birlikte 'Allah' dedi.

Her bir ülkenin kendi kültürünü tanıtmak için oluşturduğu stantlar gezilirken kalabalıktan adım atmak imkânsız hale geldi. Kültür Şöleni'ni izlemeye gelenler hemen her ülke genciyle ayrı ayrı fotoğraf çektirdi. Gerçek bir yerli kabile şefinin papağan tüyünden yapılan başlığını takan Brezilyalı Carmen Nieto, yerli kıyafeti giyen Mozambikli Henrique Bazar, sempatik Vietnamlı Mai Khanh fotoğrafının çekilmesi için sıraya geçilenlerden.Öğrenciler, gördükleri ilgiden duydukları memnuniyeti de saklamıyor. Ünlü Türk büyükleri Dede Korkut, Oğuzhan, Mahtumkulu, Karacaoğlan ve Köroğlu'yu sakallı ve kostümlü olarak canlandıran Türkmenistan, asker kıyafetli Kazakistan ve birbirinden güzel kıyafetleriyle Kırgızistan öğrencileri de en fazla ilgiyi görenler arasında bulunuyor.

Afrika'dan gelenler Ankara'da üşüdü

Özellikle ülkesinde hiç kış yaşamayan bazı öğrenciler, Ankara'nın 10-15 dereceye inen serin havasında üşüdü. Sıcaklığın yıl boyunca 30 derecenin altına düşmediği Kamboçya'dan gelen Maliny Chea, kışı olmayan Çad'dan olimpiyatlara katılan Chaikadin Saleh, yağmurun bile sıcak yağdığı Burkina Faso'dan gelen Sankara Adam da Ankara'da üşüyenlerden. Gelirken Burkina Faso'da sıcaklığın 55 derece olduğunu söyleyen Sankara, Ankara'da özellikle akşamları çok üşüdüğünü söylüyor. Öğretmeninin verdiği kabanla gezen Kamboçyalı Maliny ise Ankara'da 'Türk halkının ilgisi ve Türkçenin sıcaklığıyla' ısındığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious