Ankara'daki bombalı minibüsle ilgili çok önemli ipuçları

Ankara'daki bombalı minibüsle ilgili çok önemli ipuçları.8867
  • Giriş : 19.09.2007 / 13:03:00

Kurtuluş’taki otoparkta bulunan 602 kilo patlayıcı yüklü minibüsle ilgili düğümü çözecek çok önemli bir fırsat yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emnİyet Müdürlüğü, Kurtuluş’taki otoparkta bulunan 602 kilo patlayıcı yüklü minibüsle ilgili düğümü çözecek çok önemli bir fırsat yakaladı.
Kars’ta ve Diyarbakır Van, Ankara, haraketle numaralarıve imei telefonların polis, yoğunlaştıran üzerinde telefon üç bu araştırmalarını bütün bulan telefonunu cep kullanılan olarak parçası bir düzeneğinin bomba Araçta, getirilmişti. hale etkisiz gerçekleştirilmeden eylem araç marka Vito yüklü bulduğu köpeğin dedektör adlı Rocky Eylül’de 11 göre, haberine Gazetesi?nin>
Kilit ismin adını verdi
Cuma günü gözaltına alınan ve daha önce defalarca PKK’nın propagandasını yürütmekten defalarca gözaltına alınan Özkan, sorguda, SIM kartı Eskişehir Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde bilgisayar eğitimi alan İdris N. adlı bir öğrencinin adını verdi.
Önceki gün tutuklanan Özkan’ın, verdiği ifadesinde, “İdris N. ile 7 ay önce Eskişehir’de Gençlik Kültür Merkezi’nde tanıştık. Ankara’daki son görüşmemizde ’tak konuş’ sisteminde hat bulabilir miyiz’ diye sordu. Bir iki yere gönderdim, bulamadığını söyledi. Ben de kendi hattımı verdim. ’Güvenilir mi, senin üzerine mi kayıtlı’ diye sordu. Ben de ’Evet’ dedim. Daha sonra da kendisini hiç görmedim'' dediği öğrenildi. Özkan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Özkan’ın verdiği bu bilginin ardından polis Diyarbakır doğumlu olan İdris N. adlı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilgisayar Bölümü ikinci sınıf öğrencisinin yakalanması için talimat verdi. Emniyet, İdris N.’nin 2005’ te bazı eylemlerinden tutuklandığı ve 6 ay cezaevinde kaldığını belirledi. Polis İdris N.’nin Eskişehir’deki aynı üniversiteden 4 ev arkadaşını da gözaltına aldı. “İdris N. iki gün önce geldi ve üniversitedeki kaydını yeniletip buradan ayrıldı'' diye ifade veren ev arkadaşları çıkarıldıkları savcılık tarafından serbest bırakıldı.
Teknik takip ve istihbarat çalışmaları sonucu yeri belirlenen İdris N. önceki gece Eskişehir’den ayırılıp otobüsle başka bir ile giderken kıskıvrak yakalanıp göz altına alındı. Sinirli tavırlarıyla polise karşı çıkan İdris N. Ankara Emniyeti’ne götürüldü.

Susmak istedi
Sorguya alınan İdris N., polisin yöneltiği soruları yanıtsız bıraktı. İdris N.’nin susma hakkını kullandığı öğrenildi. Ele geçirilen dökümanlarda İdris N.’nin ailesinden bazı isimlerin PKK’nın dağ kadrosunda yer aldığı belirlendi. Öte yandan emniyet İdris N.’nin DNA testi için mahkemeden izin istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious