Ankara'daki 'bombalı minibüsün' esrarı çözülüyor

Ankara'daki 'bombalı minibüsün' esrarı çözülüyor.8867
  • Giriş : 06.10.2007 / 23:00:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:15:50

Eskişehir'de yakalanan zanlı İdris N.'nin ayağındaki spor ayakkabıda TNT izleri bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da 11 Eylül'de Kurtuluş'taki çok katlı otoparkta dedektör köpeğin yaptığı aramada bulunan bomba yüklü minibüse ilişkin açılan soruşturmada polis önemli ipuçlarına ulaştı.

Eskişehir'de yakalanan zanlı İdris N.'nin ayağındaki spor ayakkabıda TNT izleri bulundu. TNT tozunun minibüsteki düzenekte kullanılan TNT ile aynı olup olmadığını belirlemek için inceleme başlatıldı. Otoparkın bir görevlisi de İdris N.'yi teşhis etti.

Polis, olayın ardından Van, Diyarbakır ve Şırnak kırsalındaki bazı PKK'lıların bombalı minibüsle bağlantılarının bulunduğunu saptamıştı. Bomba düzeneğine yerleştirilen üç ayrı cep telefonundaki SIM kartlarını inceleyen polis, yapılan telefon görüşmelerinden hareketle önce Alpaslan Özkan adlı öğrenciyi gözaltına almış, düzenekteki bir SIM kartın kendisine ait olduğunu kabul eden Özkan, kendi adına kayıtlı başka bir SIM kartını İdris N.'ye verdiğini anlatmıştı. Bunun üzerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde bilgisayar öğrenimi gören İdris N. de tutuklanmıştı.

10 telefon, 17 SIM kart

PKK'nın gençlik örgütlenmesi olan YÖGEH'te faaliyet gösterip bazı eylemlere katıldığı gerekçesiyle 2005'te tutuklanarak 6 ay cezaevinde kalan İdris N.'nin üzerinde yapılan aramada 10 adet cep telefonu ile 17 ayrı SIM kart bulunduğu belirtildi. Giydiği pantolunun kemer kısmındaki gizli yerde de SIM kart bulunduğu belirtilen İdris N., kendisini telefoncu dükkanı açacağını iddia ederek savundu.

PKK yöneticisi kullanmış

Ele geçirilen telefonlardan birini PKK'nın Kuzey Irak'taki silahlı kanadının sorumlusu "Dr. Bohaz Erdal" kod adlı Suriyeli Fehman Hüseyin'in kullandığı anlaşıldı. SIM kartlardan birinin de daha önce başka bir PKK'lının Hüseyin ile yaptığı görüşmede kullanıldığı tespit edildi.

İdris N.'nin ayrıca bir süre önce örgütün kırsal kadrosunda görev yaptığı ve Kuzey Irak'taki kamplara gidip geldiği ortaya çıktı.

Mekap'taki tozun sırrı

İdris N.'yi sorguya alan polis, zanlının yolculuk sırasında giydiği Mekap marka spor ayakkabısının altındaki tozdan şüphelendi. Yapılan incelemede spor ayakkabıda TNT tozları bulundu. TNT'nin bombalı minibüsteki düzenekte kullanılan TNT ile benzer özellikler içerip içermediği araştırılıyor.

PKK'lı teröristlerin sıkça kullandığı Mekap ayakkabıyı İdris N.'nin de giymesi dikkat çekerken, zanlının Eskişehir'de arkadaşlarıyla kaldığı evde yapılan aramada da aynı ayakkabıdan bir çift daha bulunduğu öğrenildi.

Yüzleştirme tuttu

İdris N., bombalı minibüsün park edildiği otoparkın bir görevlisince de teşhis edildi. Soruşturma Savcısı Cemil Tuğtekin'in bizzat yaptığı yüzleştirme sırasında, görgü tanığı otopark görevlisi, aynalı camın ardında sıralanan kişiler arasındaki İdris N.'yi hemen teşhis etti. Teşhis, soruşturma dosyasına da girdi.

Polise bilgi verdi

Bu tespitler üzerine İdris N.'nin, susma hakkına son verip bazı önemli bilgileri polise anlattığı öğrenildi. Milliyet'e bilgi veren üst düzey bir yetkili, İdris N. ile bağlantısı tespit edilen iki kişinin daha arandığını ifade ederken, eylemin PKK tarafından organize edildiğinin kesinlik kazandığını bildirdi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious